Trwa ładowanie...
Obietnice PiS: darmowe leki dla seniorów, Rodzina 500 +, 15 proc. stawka CIT

Obietnice PiS: darmowe leki dla seniorów, Rodzina 500 +, 15 proc. stawka CIT

Leki dla seniorów za darmo, 15 proc. stawkę CIT dla małych firm, minimalną godzinową stawkę za pracę 12 zł brutto, zmiany w ubezpieczeniach dla rolników - zakładają projekty przedstawione w sobotę przez Beatę Szydło (PiS). Nie możemy myśleć o rewanżu, ale jak dobrze zmienić Polskę - mówił prezes PiS Jarosław Kaczyński.
Share
d32loa9

Kandydatka PiS na premiera zapowiedziała wprowadzenie podatku bankowego i opodatkowanie sieci wielkopowierzchniowych. Powiedziała, że PiS nie będzie podwyższać podatków, chce natomiast uszczelnić system i zwiększyć wpływy do budżetu.

Szydło mówiła, że projekty ustaw będą przedstawione w szczegółach w najbliższym czasie i będą realizowane jako priorytetowe w pierwszych miesiącach po wyborach - w wypadku objęcia rządów.

d32loa9

PiS przedstawił liderów list w wyborach parlamentarnych - "drużynę, która poprowadzi do dobrej zmiany". Znaleźli się na nich m.in. prezes Jarosław Kaczyński i kandydatka partii na premiera Beata Szydło, szef klubu PiS Mariusz Błaszczak oraz córka Zbigniewa Wasssermanna - Małgorzata Wassermann.

- Rozpoczynamy kolejny etap drogi po zwycięstwo - przekonywała Szydło i prosiła o dalsze wsparcie. Przedstawiając pakiet projektów ustaw zaznaczyła, że priorytetem rządu PiS będzie "praca i płaca".

Szydło zadeklarowała, że PiS złoży projekt ustawy, który gwarantuje osobom po 75. roku życia darmowe leki. Mówiła też o przedstawionym już przez partię programie "Rodzina 500 plus", który zakłada 500 zł na każde drugie dziecko i kolejne oraz na pierwsze w rodzinach uboższych.

- Nasi krytycy mówią: skąd na to weźmiecie. Nikomu nie zabierzemy, bo w Polsce nie trzeba nikomu nic zabierać, tylko uczciwie rządzić. Trzeba równo dzielić to, co mamy, a nie tak, aby nieliczna grupa z tego korzystała, a znakomita większość nic z tego nie miała - zaakcentowała Szydło.

d32loa9

Pakiet projektów dotyczy przedsiębiorców: przewiduje, że małe firmy mające obrót roczny do 1,2 mln euro objęte byłyby 15 proc. stawką CIT. Propozycje PiS zakładają też w zakresie amortyzacji m.in., możliwość odpisania w ciągu roku kosztów poniesionych na inwestycje oraz podwójną ulgę inwestycyjną dla firm wprowadzających nowoczesne, polskie, technologie.

Szydło mówiła, że PiS chciałoby zmiany ustawy o zamówieniach publicznych, tak, by znalazł się w niej zapis, że 40 proc. inwestycji wykonywanych lokalnie ma być realizowanych przez miejscowe firmy.

- Musimy stworzyć taki system dla przedsiębiorców, szczególnie dla tych młodych, żeby przez te pierwsze dwa lata myśleli bezpiecznie o rozwoju firmy, a nie musieli się martwić, że w każdej chwili - to, co założyli lub chcą rozwinąć - mogą po prostu stracić - dodała Szydło.

PiS proponuje wprowadzenie minimalnej, godzinowej stawki wynagrodzenia - 12 zł brutto. - Jesteśmy dziś narodem, który pracuje najwięcej, a otrzymuje w Europie jedne z najniższych wynagrodzeń. To jest problem nie tylko rozwoju gospodarczego i myślenia o pracy, to przekłada się też na nasz problem demograficzny - powiedziała. Zaznaczyła, że projekt w tej sprawie PiS złożył już kilka lat temu, ale "PO i PSL nie chciały wtedy o tym rozmawiać".

d32loa9

Podkreśliła, że PiS przygotował Narodowy Program Zatrudnienia: 1,2 mln nowych miejsc pracy dla młodych ludzi do 35. roku życia. Program ma być wprowadzany w życie przy współpracy lokalnych samorządów i przedsiębiorców.

Szydło zapowiedziała zmianę w regulacjach dotyczących podatku od towarów i usług i podatku od osób prawnych i fizycznych. - My podatków podwyższać nie będziemy - zadeklarowała.

PiS przygotował projekt ustawy o ubezpieczeniach dla rolników, który - jak powiedziała Szydło - rozszerza zakres pomocy i ubezpieczeń, "da poczucie bezpieczeństwa rolnikom prowadzącym firmy rodzinne, przedsiębiorstwa rolne, gospodarstwa rolne".

Kolejny z projektów dotyczy obrony polskiej ziemi - uniemożliwia wyprzedaż ziemi rolnej na inną działalność. - Trzeba wprowadzić rozwiązania ustawowe, które dadzą właśnie tę możliwość obrony polskiej ziemi, by polska ziemia, która jest przeznaczana do działalności rolniczej nie była wyprzedawana na inną działalność - oświadczyła.

d32loa9

Szydło przekonywała, że problemem jest unijny system dopłat dla rolników, który niesprawiedliwie traktuje polskich rolników w porównaniu z rolnikami niemieckimi czy francuskimi. "Czas wreszcie, by powiedzieć bardzo wyraźnie w UE i Brukseli rozpocząć ten proces dopominania się i zmiany tego systemu. (...) Trzeba zmienić system dopłat i to jest to zadanie długofalowe, które przed polskim rządem stoi" - powiedziała.

Zobowiązała się również, że jej przyszły rząd doprowadzi do wprowadzenia obywatelskiego projektu o repatriantach, który został zgłoszony na początku obecnej kadencji Sejmu. - Teraz dużo się mówi o uchodźcach, o tym problemie, który jest wielkim wyzwaniem dla całej Europy, ale który jest również mocno dyskutowany u nas w Polsce. Trzeba o tym oczywiście rozmawiać (...) ale nie mogą to być rozmowy w kategoriach poprawności politycznej - powiedziała Szydło.

Zaznaczyła, że przez osiem lat zbyt wiele PO zajmowała się własnymi sprawami, a obywatele zostali pozostawieni sami sobie. - Polacy chcą, by w polityce było więcej obywatelskości - podkreśliła Szydło.

- Nie możemy myśleć o rewanżu, odwecie, ale jak dobrze zmienić Polskę, to nasza podstawowa motywacja - mówił Kaczyński. Przekonywał, że PiS ma konkretny program i warto dla niego podjąć najwyższy wysiłek. - Damy radę - zapewniał.

d32loa9

Jak mówił, gdy trzeba ciężko pracować, zawsze powstaje pytanie o przyczyny o motywację. - Chcemy zmieć Polskę na lepsze i to jest ta motywacja podstawowa. Nie możemy w tym momencie myśleć o żadnym rewanżu, żadnym odwecie, musimy myśleć tylko o jednym - jak Polskę dobrze zmienić - oświadczył Kaczyński. Prezes PiS przekonywał, że program tej partii jest bardzo konkretny i warto dla tego programu podjąć najwyższy wysiłek. - Powtarzam jeszcze raz: damy radę - zakończył swoje przemówienie Kaczyński.

Na konwencji wystąpili przedstawiciele grup "niedocenianych i niezauważanych" przez rządzących m.in. rolnik, przedsiębiorca, emerytka, student, przedstawicielka rodzin. Mówili m.in. o "spekulacjach" dotyczących wykupu ziemi, konieczności upraszczania prawa podatkowego i obniżania kosztów pracy, problemie "głodowych emerytur", emigracji i umów śmieciowych.

Wiceprezes PiS przemówienie zakończyła wspomnieniem, o tym jak w jednej ze szkół w Brzeszczach (w okręgu chrzanowskim - PAP) drugoklasistka wręczyła jej obrazek z jej podobizną. Szydło zaprezentowała go, mówiąc: - Warto dla Emilki. Damy radę.

W trakcie przemówienia na telebimach, w zależności od tematu, jaki podejmowała zmieniała się scenografia. Gdy mówiła o seniorach pojawiło się zdjęcie jesiennego lasu, a na uczestników konwencji posypały się prawdziwe liście.

d32loa9

Prezes PiS i wiceprezes PiS podziękowali także uczestnikom, którzy z powodu przepisów BHP ograniczających liczbę osób w hali nie mogli wejść do środka.

d32loa9

Podziel się opinią

Share
d32loa9
d32loa9
Więcej tematów