Obcokrajowiec w pracy: kolega - tak, szef ? nie
Tolerujemy obcokrajowców w pracy, kiedy zajmują podobne lub niższe
stanowiska w firmie. Problem z akceptacją pojawia się gdy
obcokrajowiec jest właścicielem firmy lub naszym bezpośrednim
przełożonym. Z natury bardziej tolerancyjne są osoby młode i dobrze
wykształcone - wynika z badania Synovate.
*Obcokrajowiec w roli kolegi, ale niekoniecznie szefa *Zdecydowanej większości ankietowanych nie przeszkadzałoby, gdyby obcokrajowiec był ich kolegą z zespołu w pracy (65%) lub podwładnym (66%). Zdecydowanie przeszkadzałoby to jedynie 6% badanych. Stosunek badanych do cudzoziemców zmienia się jednak wraz ze wzrostem pozycji zawodowej tych ostatnich. W sytuacji, gdy obcokrajowcy mieliby zajmować wyższe stanowiska zawodowe - byliby szefami firm, bądź bezpośrednimi przełożonymi, stanowiłoby to już problem dla większej liczby osób. 10% badanych uznało, że zdecydowanie przeszkadzałoby im, gdyby obcokrajowiec był szefem firmy lub bezpośrednim przełożonym. 55% ankietowanych uznało, że zdecydowanie nie przeszkadzałoby im gdyby obcokrajowiec był szefem ich firmy, a 54% zdecydowanie nie miałoby problemu z tym, że cudzoziemiec jest ich bezpośrednim przełożonym.
Młodzi bardziej tolerancyjni
Wyniki przeprowadzonych badań dowodzą, że stosunek do obcokrajowców uzależniony jest także od wieku respondentów. Okazuje się, że osoby najstarsze są najmniej chętne obcokrajowcom w pracy. Badanym w grupie wiekowej 55-64 najbardziej przeszkadzałoby gdyby obcokrajowiec był zarówno właścicielem ich firmy (21%), jak i przełożonym (22%). Zbliżoną postawę mają osoby w wieku 45-54 - 19% badanych przyznało, że przeszkadzałoby im gdyby obcokrajowiec był właścicielem ich firmy, a 20% gdyby był ich przełożonym. Na drugim biegunie znajdują się osoby w grupie wiekowej 18-24 lata, którym w najmniejszym stopniu przeszkadzałby obcokrajowiec w roli właściciela (12%) lub bezpośredniego przełożonego (13%).
*Wyższe wykształcenie - większa tolerancja *Kolejna zależność widoczna w badaniu dowodzi, że tolerancja dla obcokrajowców w pracy rośnie wraz z poziomem wykształcenia. Rezultaty badań wskazują, że osoby z wykształceniem zasadniczym i podstawowym są najmniej chętne cudzoziemcom w pracy. 26% osób z wykształceniem podstawowym jest przeciwnych temu, żeby obcokrajowiec był właścicielem firmy. Jeszcze więcej, bo prawie 1/3 osób z tej samej grupy badanych nie chciałaby aby cudzoziemiec był ich bezpośrednim przełożonym. Dla porównania - jedynie 15% osób z wykształceniem wyższym miałoby coś przeciwko obcokrajowcom w roli właścicieli i przełożonych.
Badanie Synovate zostało przeprowadzone na reprezentatywnej próbie 950 dorosłych Polaków w wieku 18-64 lata. 52% stanowiły kobiety, a pozostałe 48% - mężczyźni.