Trwa ładowanie...
d3lysmv

Obchody roku Nowaka-Jeziorańskiego. "Kurier z Warszawy" zostanie uwieczniony w komiksie

2 października, w setną rocznicę urodzin, rozpoczną się wrocławskie obchody roku Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Z tej okazji Ossolineum wydało komiks o losach "Kuriera z Warszawy".
Share
Obchody roku Nowaka-Jeziorańskiego. "Kurier z Warszawy" zostanie uwieczniony w komiksie
Źródło: materiały Ossolineum
d3lysmv

Jan Nowak-Jeziorański, choć właściwie nazywał się Zbigniew Jeziorański, to największe zasługi odebrał jako Jan Nowak. Takim pseudonimem posługiwał się podczas okupacji hitlerowskiej oraz później, jako kierownik Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa.

Podczas II wojny światowej Nowak-Jeziorański był kolporterem prasy podziemnej, kurierem oraz emisariuszem. W czasie Powstania Warszawskiego prowadził angielskojęzyczne audycję w powstańczym radiu "Błyskawica".

Po upadku Powstania wyemigrował wraz z żoną do Londynu. Tam rozpoczął pracę w polskiej redakcji rozgłośni BBC, aby w 1952 r. udać się do Monachium i tam nadać pierwszą polską audycję w Radiu Wolna Europa. Rozgłośnią Polską RWE kierował do roku 1976. Do Polski na stałe powrócił w roku 2002. Zmarł 20 stycznia 2005 r. w Warszawie w wieku 91 lat.

d3lysmv

Senat RP podjął decyzję, by rok 2014 ogłoszony został rokiem Jana Nowaka-Jeziorańskiego. 2 października, w setną rocznicę urodzin "Kuriera z Warszawy" rozpoczną się wrocławskie obchody roku Nowaka-Jeziorańskiego.

Obchody zainauguruje otwarcie kilku wystaw. O godzinie 11:00, 2 października, w Salach pod Kopułą w gmachu Ossolineum odbędzie się otwarcie ekspozycji "Grafika z kolekcji Jana i Jadwigi Nowak-Jeziorańskich", podczas której będzie można zobaczyć ryciny przedstawiające polskie miasta, portrety ważnych dla historii Polski postaci oraz przedstawienia ważnych wydarzeń w dziejach naszego kraju.

Dwie godziny później odbędzie się wernisaż wystawy biograficznej "Jan Nowak-Jeziorański. 1914-2005" w kamienicy Pod Złotym Słońcem we wrocławskim Rynku. Również od 2 października otwarta będzie plenerowa wystawa "Jan Nowak-Jeziorański. Misja: Polska", którą będzie można oglądać na 24-planszach w Rynku oraz w Ogrodzie Barokowym Ossolineum.

3 października odbędzie się w sali konferencyjnej Ossolineum konferencja naukowa, poświęcona osobie "Kuriera z Warszawy" i różnicach w postrzeganiu patriotyzmu na przestrzeni wieku.

d3lysmv

Obchody roku Jana Nowaka-Jeziorańskiego zwieńczy 9 października o godz. 17:00 w refektarzu Ossolineum prezentacja nowości wydawniczych Ossolineum, wśród których znajdzie się komiks "Kurier z Warszawy" autorstwa Mariusza Urbanka, Mateusza Palki i Bartłomieja Stefanowicza. W iście bondowskim stylu zostały przedstawione w nim kurierskie misje Nowaka-Jeziorańskiego.

Patronat honorowy nad obchodami objął Marszałek Senatu RP, Bogdan Borusewicz, oraz prezydent Wrocławia, Rafał Dutkiewicz.

d3lysmv

Podziel się opinią

Share
d3lysmv
d3lysmv
Więcej tematów