PolskaObchody rocznicy pacyfikacji kopalni "Manifest Lipcowy"

Obchody rocznicy pacyfikacji kopalni "Manifest Lipcowy"

Mija 25 rocznica pacyfikacji kopalni węgla kamiennego "Manisfest Lipcowy" obecnej "Zofiówki". Rocznicowe obchody rozpoczęła wspólna modlitwa górników w cechowni kopalni.

Członek Solidarności i KPN Andrzej Andrzejczak przypomniał, że strajk w "Manifeście Lipcowym" został krwawo stłumiony podobnie jak w katowickim Wujku. Wspominając wydarzenia sprzed 25 lat powiedział, że górnicy szybko zbudowali barykadę z wozów węglowych. Podkreślił, że pacyfikacja kopalni nastąpiła z użyciem czołgu i broni z ostrą amunicją.

Przed południem w Jastrzębiu Zdroju zostaną złożone kwiaty pod tablicą, upamiętniającą te dramatyczne wydarzenia. W trakcie specjalnej sesji radni uczczą pamięć wszystkich ofiar stanu wojennego i pacyfikacji śląskich kopalń.

W ramach obchodów otwarta zostanie wystawa pod tytułem: "Miasto pod specjalnym nadzorem-Jastrzębie Zdrój czasu stanu wojennego", odbędzie się również koncert piosenek Jacka Kaczmarskiego.

Po wprowadzeniu stanu wojennego do strajku przystąpiło 25 kopalń na Górnym Śląsku. Podczas pacyfikacji kopalni "Manifest Lipcowy" w Jastrzębiu, która dawniej i obecnie nazywa się "Zofiówka", komunistyczna władza po raz pierwszy użyła broni. Czterech górników odniosło rany postrzałowe. Łącznie strajkowało w tej kopalni dwa i pół tysiąca górników. Dzień później, w katowickiej kopalni "Wujek" zginęło 9 górników, a 20 zostało rannych.

rocznicagórnicykopalnia

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)