PolskaObchody pierwszej rocznicy śmierci papieża Jana Pawła II

Obchody pierwszej rocznicy śmierci papieża Jana Pawła II

W niedzielę, 2 kwietnia przypada pierwsza
rocznica śmierci papieża Jana Pawła II (1920-2005). W wielu
miastach w całej Polsce tego dnia odbędą się msze święte, modlitwy
i czuwania. Zaplanowano także marsze pamięci, drogi krzyżowe,
dyskusje, koncerty, i wystawy.

30.03.2006 | aktual.: 30.03.2006 08:39

Tego dnia w kościołach w całej Polsce zostanie odczytane przesłanie polskich biskupów do wiernych, w którym zachęcają oni do modlitewnej refleksji nad pontyfikatem Jana Pawła II. Abp Stanisław Dziwisz zaapelował o przypięcie w tym dniu symbolicznej białej wstążeczki - symbolu wdzięczności i radości, a nie żałoby.

Z kolei harcerze Związku Harcerstwa Polskiego na ulicach będą wręczali przechodniom żółte papierowe tulipany - znak pamięci i radości - podziękowania za dary miłości i nauki od Jana Pawła II.

W wielu miastach, m.in. Bydgoszczy i Radomiu, wzdłuż alei Jana Pawła II mieszkańcy ustawią płonące znicze.

W związku z rocznicą Sejm w ubiegłym tygodniu przyjął uchwałę. "Wspominamy ten dzień wszyscy - wierzący i niewierzący - jako czas wielkiej narodowej żałoby, a jednocześnie jako moment szczególnej lekcji człowieczeństwa i chrześcijaństwa, jako czas mocnego odczuwania przynależności do wspólnoty narodu i świata chrześcijańskiego" - podkreślono w uchwale.

Szczególnie przygotowano się do obchodów pierwszej rocznicy śmierci Jana Pawła II w Krakowie. W sobotę po południu odbędzie się tam ostatnia, uroczysta sesja trybunału rogatoryjnego, który przesłuchiwał w Polsce świadków w procesie beatyfikacyjnym Jana Pawła II.

2 kwietnia w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach zostanie odprawiona uroczysta msza św., z udziałem władz państwowych i samorządowych oraz Episkopatu Polski. Po mszy św. w kolegiacie św. Anny ulicami Krakowa przejdzie Droga Krzyżowa, która dotrze na ul. Franciszkańską pod "okno papieskie". O godz. 21.37, tj. w godzinie śmierci Jana Pawła II, rozlegnie się głos Dzwonu Zygmunta. Planowane jest połączenie z Rzymem i krótkie wystąpienie papieża Benedykta XVI, który przemówi do zgromadzonych na pl. św. Piotra i pod papieskim oknem w Krakowie.

Z kolei na Jasnej Górze trwać będzie "Jasnogórska Modlitwa ze Sługą Bożym Janem Pawłem II". Na wałach odprawiona zostanie uroczysta msza św., a wieczorem w bazylice odbędzie się "Koncert pamięci". Krąg Jedności dookoła Jasnej Góry zamierzają utworzyć harcerze ok. godz. 18.

W rodzinnym mieście papieża Wadowicach, będzie gościł prezydent RP Lech Kaczyński. W południe oraz późnym wieczorem przed ołtarzem polowym na wadowickim rynku odprawione zostaną msze św., którym będą przewodniczyli biskupi: Tadeusz Pieronek i Józef Guzdek. O 21.37 wierni będą modlili się przed domem rodzinnym Karola Wojtyły.

W Warszawie o godz. 21 odprawiona zostanie msza św. na pl. Piłsudskiego. Poprzedzi ją koncert "Jan Paweł II In Memoriam" pod dyrekcją Placido Domingo w Teatrze Wielkim.

Na placu Jana Pawła II w Kielcach o godz. 21.37 trębacz odegra "Barkę", a następnie bp Marian Florczyk przewodniczyć będzie modlitwie różańcowej.

W Zakopanem do Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach na wieczorny apel jasnogórski górale przyjdą w strojach regionalnych i ze zniczami. Zaś na beskidzkich szczytach o 21.37 zapłoną ogniska pamięci.

Z kolei w pokamedulskim klasztorze w Wigrach na Suwalszczyźnie, Apel Jasnogórski poprowadzą Bożena i Stanisław Milewscy z Leszczewka. To jedyna w Polsce rodzina, którą w ich domu w 1999 odwiedził papież Jan Paweł II, który odpoczywał nad Wigrami.

W wielu miastach oprócz mszy św. przygotowano również koncerty, m.in. w Szczecinie, Toruniu, Bydgoszczy, Wrocławiu, Katowicach, Radomiu, Lublinie, Płocku, Suwałkach, Łodzi, Kaliszu.

Natomiast w teatrze im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim odbędzie się spektakl na podstawie sztuki napisanej przez Karola Wojtyłę pt. "Brat naszego Boga". Przedstawienie wyreżyserował Edward Żentara; muzykę do niego napisał i nagrał Stanisław Sojka.

W ramach obchodów odbędą się również sesje naukowe i dyskusje dotyczące Jana Pawła II, np. w Gdańsku m.in. historyk Norman Davies i b. ambasador Izraela w Polsce wezmą udział w dyskusji nt. "Czego nauczył nas Jan Paweł II".

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)