PolskaObchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych we Wrocławiu

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych we Wrocławiu

Historyczne inscenizacje, projekcje filmowe, bieg, msza św. oraz marsz - tak Wrocław obchodzić będzie Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Wydarzenia z nim związane trwać będą przez kilka dni.

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych we Wrocławiu
Źródło zdjęć: © WP | Michał Dzierżak

1 marca 2015 r. po raz piąty obchodzony będzie Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Mianem tym określa się żołnierzy podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, którzy stawiali opór sowietyzacji władzy w Polsce po roku 1944 i podporządkowaniu jej Związkowi Radzieckiemu. Walka podziemia antykomunistycznego trwała przez wiele lat po zakończeniu drugiej wojny światowej, a ostatni „wyklęty” – Józef Franczak ps. „Lalek” – zginął w obławie Milicji Obywatelskiej w 1963 r. w okolicach miejscowości Piaski nieopodal Lublina.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzony jest w rocznicę zamordowania przez komunistów w więzieniu mokotowskim w 1951 r. siedmiu polskich oficerów, członków Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, w tym ppłk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług”, prezesa IV Komendy Zrzeszenia „WiN” oraz jego zastępcy, mjr. Adama Lazarowicza ps. „Klamra”.

W tym roku program obchodów Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych we Wrocławiu będzie wyjątkowo bogaty. Rozpoczną się one już w sobotę, 28 lutego, i tego dnia na ulicach miasta będzie można zobaczyć historyczne inscenizacje, przedstawiające sceny obław i zasadzek organizowanych przez komunistyczny aparat bezpieczeństwa oraz aresztowań i rozstrzelania „Wyklętych”.

O 11.00 pierwsza ze scenek – nieudana zasadzka na kpt. Eugeniusza Werensa – zaprezentowana zostanie przy kamienicy na ul. Szczytnickiej 51 (skrzyżowanie z Polaka). Kolejne inscenizacje przedstawiane będą o kolejnych równych godzinach – o 12.00 przy Komuny Paryskiej 57A (na wysokości Mierniczej) zobaczymy scenę pułapki na por. Antoniego Wodyńskiego, godzinę później – przy ul. Łaciarskiej 9 (za kościołem św. Marii Magdaleny)
przedstawiona zostanie obława funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego na żołnierzy Komendy Okręgu Wileńskiego Armii Krajowej. O godzinie 14.00 na skrzyżowaniu Trzebnickiej i Ołbińskiej pokazana zostanie scena aresztowania mjr. Ludwika Marszałka, a serię inscenizacji zakończy przy murze więzienia na Kleczkowskiej scena rozstrzelania Heleny Motykówny.

Także w sobotę, o godz. 17.00 w Auli Papieskiego Wydziału Teologicznego przy pl. Katedralnym ruszy kilkugodzinny maraton filmowy „Niezłomni” poświęcony podziemiu niepodległościowemu.

1 marca o godz. 10.30 rozpoczną się oficjalne uroczystości na Cmentarzu Osobowickim, na kwaterach Żołnierzy Wyklętych (w północnej części cmentarza). Na 12.30 zaplanowany jest bieg „Tropem Wilczym” – start w Parku Milenijnym. Od 13.00 w „Konspirze” przy pl. Solnym organizowane będą dla dzieci gry edukacyjne poświęcone tematyce podziemia antykomunistycznego.

O godzinie 16.30 rozpocznie się w Bazylice Św. Elżbiety przy Rynku msza święta w intencji Bohaterów Niezłomnych i ich bliskich. Bezpośrednio po mszy z Rynku wyruszy marsz pamięci „De profundis. Głos spod ziemi”. Trasa marszu biec będzie ulicami Ruską, Kazimierza Wielkiego, Krupniczą, Podwale, Świdnicką, Powstańców Śląskich, Szczęśliwą do ronda im. Żołnierzy Wyklętych (u zbiegu Szczęśliwej, Zaporoskiej i Gajowickiej). Na trasie marszu prezentowane będą sceny rozstrzeliwań oraz brutalnych przesłuchań „Wyklętych” przez funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa.

W poniedziałek, 2 marca, o godz. 13.00 odbędzie się w Urzędzie Wojewódzkim finał piątej edycji konkursu „Żołnierze Wyklęci. Bohaterowie Naszej Wolności”. O 18.00 w poniedziałek w XVII LO przy Tęczowej odbędzie się wieczór pamięci Żołnierzy Wyklętych, podczas którego odbędzie się projekcja filmu, spotkania z gośćmi oraz koncert pieśni patriotycznych.

We wtorek w „Starym Klasztorze” przy Purkyniego odbędzie się koncert „Panny Wyklęte”, a w czwartek, 5 marca – konferencja naukowa poświęcona Żołnierzom Wyklętym w budynku Wyższej Szkoły Bankowej przy Fabrycznej.

Głównym organizatorem wydarzeń jest Stowarzyszenie Odra-Niemen.

Michał Dzierżak, Wirtualna Polska

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (6)