Trwa ładowanie...
28-01-2007 20:15

Obchody Dnia Pamięci o Holokauście

Przed warszawskim Pomnikiem Bohaterów Getta odbyły się główne obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Holokauście. W intencji ofiar nazistowskiego ludobójstwa odmówione zostały modlitwy.

Obchody Dnia Pamięci o HolokauścieŹródło: PAP
d47ekxe
d47ekxe

W specjalnym liście skierowanym do uczestników uroczystości prezydent Lech Kaczyński napisał m.in., że nie można pozwolić, aby pamięć o zagładzie umarła wraz z jej ostatnimi świadkami. Dlatego, jak dodał, "z pokolenia na pokolenie trzeba przekazywać prawdę o holokauście". "Musimy przeciwstawić się haniebnym próbom negowania faktów historycznych, aby nikt nigdy nie zapomniał o największej w dziejach zbrodni dokonanej na ludziach przez ludzi" - podkreślił prezydent.

"Zróbmy wszystko, aby totalitarny obłęd nie stał się udziałem człowieka. Wychowujmy młodych ludzi ucząc ich wrażliwości na ludzką krzywdę" - napisał prezydent w swym liście. Podkreślił, że Dzień Pamięci o Holokauście "uświadamia nam, że nie można lekceważyć żadnych przejawów wrogości wobec 'innych'". "Tylko międzyludzka solidarność może nas uchronić od wszelkiego nieszczęścia".

Natomiast prezydent Warszawy, Hanna Gronkiewicz-Waltz w odczytanym przesłaniu napisała, iż "tam gdzie jest ból, rozpacz i cierpienie nie ma miejsca na wielkie słowa (...), wtedy lepsza jest cisza".

Tegoroczny Dzień Pamięci został poświęcony Irenie Sendler, wybitnej postaci czasów okupacji. Przedstawicielka organizatora obchodów, amerykańsko-polsko-izraelskiej Fundacji Shalom, Gołda Tencer, powiedziała: "chcemy w ten sposób podziękować osobie, która uratowała 2,5 tys. dzieci żydowskich, a także wszystkim innym, którzy w czasach strachu potrafili być ludźmi wielkiego serca".

d47ekxe

Uczestnicy obchodów wysłuchali przesłania Ireny Sendler przygotowanego specjalnie na tę okazję. W słowie skierowanym do biorących udział w uroczystości powiedziała ona, że "tylko dobro jest w stanie zbawić świat, a to co było, nigdy nie może się powtórzyć".

Irena Sendler została uhonorowana medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata oraz Orderem Orła Białego. W tym roku jej kandydatura ma być zgłoszona do Pokojowej Nagrody Nobla.

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Holokauście uchwaliło w listopadzie 2005 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ. Na datę obchodów wybrano rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau przez wojska sowieckie 27 stycznia 1945 r. W tym roku główne uroczystości wyjątkowo odbyły się dzień później ze względu na przypadający w sobotę szabat. Częścią obchodów była też akcja "Światło Pamięci" polegająca na zapaleniu świec w oknach na znak pamięci o ofiarach holokaustu.

d47ekxe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d47ekxe
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj