PolskaObchody Dnia Flagi RP

Obchody Dnia Flagi RP

Uroczystą zmianą wart, złożeniem wieńca przed Grobem Nieznanego Żołnierza oraz pokazem musztry paradnej wojsko uczciło przypadający Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej. Obchody na pl. Piłsudskiego obserwowało ok. 200 mieszkańców stolicy. Uroczystości rozpoczęły się tuż przed południem przemarszem kompanii i orkiestry reprezentacyjnej Wojska Polskiego z pl. Zamkowego na pl. Piłsudskiego.

Obchody Dnia Flagi RP

Przed Grobem Nieznanego Żołnierza na maszt wciągnięto flagę narodową, po czym odbyła się uroczysta zmiana wart. Następnie przed GNŻ złożono wieniec od Dowództwa Garnizony Warszawa, a kilkunastu wyróżniającym się oficerom wręczono odznaczenia państwowe i resortowe.

Na zakończanie uroczystości ok. 200 warszawiaków i turystów zgromadzonych na pl. Piłsudskiego mogło obejrzeć krótką defiladę, a potem pokaz musztry paradnej w wykonaniu Batalionu Reprezentacyjnej Wojska Polskiego. Żołnierze maszerowali do wiązanki pieśni narodowych oraz parafrazy "W grocie Króla Gór" Edwarda Griega.

Na pl. Piłsudskiego nie było w poniedziałek polityków, obyło się więc bez przemówień. Najwyżej postawionymi oficerami obecnymi na uroczystościach byli dowódca garnizonu Warszawa gen. Wiesław Grudziński oraz komendant główny Żandarmerii Wojskowej gen. Mirosław Rozmus. Podczas obchodów, w namiotach rozstawionych w pobliżu GNŻ, wojskowi zachęcali do wstępowania do armii i Narodowych Sił Rezerwowych.

Na godz. 18 z okazji Dnia Flagi zaplanowano mszę św. w Katedrze Polowej Wojska Polskiego.

Dzień Flagi RP obchodzony jest w Polsce od 2004 roku. Święto zostało wprowadzone nowelą ustawy o godle, barwach i hymnie RP, uchwaloną 20 lutego 2004 r. Jednocześnie 2 maja jest obchodzony jako Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

Historycznie polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski, i bieli Pogoni - rycerza galopującego na koniu, będącego godłem Litwy. Oba te godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Dlatego też na fladze biel znalazła się u góry, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła.

Źródło artykułu:PAP
świętoobchodydzień flagi
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)