Trwa ładowanie...
d1dquir

Obchody 99. rocznicy powstania wielkopolskiego znów bez wojskowej asysty. Przez apel smoleński

Po raz kolejny obchody rocznicy powstania wielkopolskiego w Poznaniu odbędą się bez udziału wojska. Organizatorzy nie chcą, by podczas upamiętniania zrywu powstańczego Wielkopolan odczytywany był apel smoleński. MON nie chce z tego zrezygnować.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
99. rocznicę powstania wielkopolskiego poznaniacy znów będą obchodzić bez asysty wojska
99. rocznicę powstania wielkopolskiego poznaniacy znów będą obchodzić bez asysty wojska (Agencja Gazeta, Fot: Piotr Skornicki)
d1dquir

Organizatorem obchodów jest wielkopolski samorząd. Marszałek Marek Woźniak wyjawił, że starania o asystę wojskową i o wyłączenie z apelu pamięci zawołań związanych z katastrofą smoleńską trwały od ubiegłego miesiąca.

- Zależy nam na tym, żeby wojsko brało udział w obchodach powstańczych; to dla nas bardzo istotny element. Zdajemy sobie jednak sprawę, że uczestnictwo wojska jest dzisiaj nieodłącznie związane z tzw. apelem smoleńskim - powiedział PAP Woźniak.

Wożniak tłumaczył w piśmie do MON, że "tradycją rocznicowych obchodów był wojskowy ceremoniał, podkreślający szczególną rangę i znaczenie uroczystości". "W tym dniu najważniejszymi wśród przywoływanych przez nas z dumą i prawdziwą wdzięcznością powinni być ci, którzy 99 lat temu, chwytając za broń, rozpoczęli trudną drogę do niepodległości - powstańcy wielkopolscy" - napisał marszałek.

d1dquir

MON jest jednak nieugięty. Podobnie jak w ubiegłym roku nie zgodził się na wyłączenie wątku smoleńskiego z apelu pamięci.

Ustąpić nie zamierza także marszałek województwa. - Na taki dyktat się nie zgodzimy. Uroczystości, jeśli chodzi o ceremoniał, obsłużą harcerze - stwierdził.

Obchody 99. rocznicy powstania wielkopolskiego odbędą się 26 i 27 grudnia w Poznaniu oraz 28 grudnia w Warszawie. Ich centralnym elementem będą uroczystości przy poznańskim Pomniku Powstańców Wielkopolskich, w rocznicę wybuchu powstania, przypadającą 27 grudnia.

d1dquir

W tym roku weźmie w nich udział wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann. W ubiegłym roku, z powodu braku asysty wojskowej, wojewoda zorganizował osobne obchody rocznicowe w Lesznie. Uroczystości uświetniła tam defilada i pokaz sprzętu wojskowego. Odczytano też list od ówczesnej premier Beaty Szydło i apel smoleński. Część zebranych zaczęła wówczas gwizdać, okazując swoje niezadowolenie.

Źródło: interia.pl

d1dquir

Podziel się opinią

Share
d1dquir
d1dquir