PolskaObchody 69. rocznicy śmierci Józefa Piłsudskiego

Obchody 69. rocznicy śmierci Józefa Piłsudskiego


W 69. rocznicę śmierci Józefa Piłsudskiego odbyły się w Warszawie uroczystości, nad którymi patronat objął ostatni prezydent II RP Ryszard Kaczorowski.

Obchody 69. rocznicy śmierci Józefa Piłsudskiego
Źródło zdjęć: © PAP | Andrzej Rybczyński

W południe na Placu Piłsudskiego odbył się uroczysty apel z udziałem kompanii reprezentacyjnej Wojska Polskiego. Przedstawiciele organizacji niepodległościowych, władz państwowych, harcerze oraz uczniowie złożyli kwiaty pod pomnikiem marszałka i na Grobie Nieznanego Żołnierza.

"Józef Piłsudski uosabia te cechy, których nam dzisiaj najbardziej brakuje: umiłowanie ojczyzny oraz zdolność do poświęceń" - powiedział Jan Kasprzyk ze Związku Piłsudczyków.

Wcześniej, w Archikatedrze św. Jana, odprawiona została msza św. w intencji marszałka i jego żołnierzy. Uczestniczył w niej m.in. wnuk Piłsudskiego - Krzysztof Jaraczewski.

W ramach obchodów rocznicy śmierci marszałka rozstrzygnięto V Ogólnopolski Konkurs Plastyczny i Literacki poświęcony Piłsudskiemu. Uczestniczyła w nim młodzież ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. "Młodzież ceni Piłsudskiego, bo był on człowiekiem sukcesu, wywalczył niepodległość, kierował państwem, pamięć o nim jest ciągle żywa" - powiedział Kasprzyk.

Z inicjatywy Piłsudskiego w październiku 1914 r. utworzono na ziemiach zaboru rosyjskiego Polską Organizację Wojskową (POW). W wyniku późniejszej akcji dyplomatycznej posłów polskich władze austriackie wyraziły zgodę na organizację Legionów Polskich. Sam marszałek objął dowództwo 1 Pułku Legionów, który brał udział w bitwach na froncie galicyjskim.

Od 11 listopada 1918 r. Piłsudski sprawował władzę wojskową w Polsce. W styczniu 1919 r. został wybrany przez Sejm ustawodawczy na Naczelnika Państwa. Po przewrocie majowym, wywołanym z jego inicjatywy, odrzucił proponowaną mu prezydenturę. W nowym rządzie sprawował funkcję ministra wojny i generalnego inspektora sił zbrojnych. W latach 1926-1928 i 1930 był dwukrotnie premierem.

Piłsudski zmarł 12 maja 1935 roku. Jego serce złożono w grobie matki, na cmentarzu na Rossie w Wilnie, ciało zaś - w krypcie na Wawelu.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)