Obchody 60. rocznicy Powstania Warszawskiego
W niedzielę przypada 60. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. W
uroczystościach wezmą udział kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder,
wicepremier Wielkiej Brytanii John Prescott oraz sekretarz stanu
USA Colin Powell.
Uroczystości rozpoczną się pod pomnikiem "Mokotów walczy" w Parku Orlicz-Dreszera. Następnie kombatanci przemaszerują ul. Puławską do Parku Morskie Oko pod pomnik, upamiętniający mord powstańców pułku Baszta na Mokotowie.
W południe odbędzie się uroczysta odprawa wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza na placu Piłsudskiego.
Uroczysta msza ku czci pomordowanych powstańców warszawskich i ludności cywilnej miasta pod przewodnictwem prymasa Józefa Glempa rozpocznie się o godz. 13.00 w Kościele św. Wojciecha na Woli.
Przedstawiciele władz, kombatanci i harcerze złożą wieńce pod pomnikami upamiętniającymi bohaterów Powstania: m.in. pod pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej (przy ul. Wiejskiej), Gloria Victis na Powązkach, Pomnikiem Małego Powstańca na Podwalu oraz pod pomnikiem Polegli Niepokonani na Cmentarzu Wolskim.
Odbędą się też dwa koncerty; jeden, zatytułowany "Polegli Niepokonani" - przed pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej, drugi - "Dzieci Warszawy 1944-2004. O wolność i godność. W hołdzie Bohaterom Powstania Warszawskiego", zamykający obchody 60. rocznicy Powstania na Placu Powstańców Warszawy.
Amerykański gość, sekretarz stanu Colin Powell spotka się z prezydentem Aleksandrem Kwaśniewskim, premierem Markiem Belką oraz ministrem spraw zagranicznych Włodzimierzem Cimoszewiczem.
Również kanclerz Schroeder będzie rozmawiał z prezydentem i premierem. Szef niemieckiego rządu zwiedzi także otwarte w sobotę Muzeum Powstania Warszawskiego oraz złoży kwiaty pod pomnikami: Powstania Warszawskiego i Małego Powstańca.
Schroeder odwiedzi też miejsca związane z Powstaniem na warszawskiej starówce oraz uczestniczyć będzie w uroczystości złożenia wieńców pod pomnikiem Polegli Niepokonani na Cmentarzu Wolskim.
Szef niemieckiego rządu i pozostali zagraniczni goście wezmą również udział w wieczornym koncercie "Dzieci Warszawy 1944-2004. O wolność i godność. W hołdzie bohaterom Powstania Warszawskiego".
Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku. Była to największa akcja zbrojna podziemia w okupowanej przez hitlerowców Europie. Miało trwać 2-3 dni. Zakończyło się kapitulacją po 63 dniach zaciętych walk, w których po stronie polskiej zginęło ok. 200 tys. osób.
Powstańcom udało się opanować znaczną część miasta, zwłaszcza Śródmieścia - m.in. Wytwórnię Papierów Wartościowych przy ul. Sanguszki, więzienie przy ul. Daniłłowiczowskiej, Prudential (obecnie hotel Warszawa), Pocztę Główną, Elektrownię na Powiślu. Zajęli też część Żoliborza, Stare Miasto, Powiśle, Mokotów i trzy enklawy na Ochocie. Zacięte walki toczyły się na Woli, Okęciu, Bielanach i na terenie Cytadeli Warszawskiej.
10 września w kierunku Warszawy ruszyła ofensywa Armii Czerwonej i po kilkudniowych walkach wojska sowieckie zdobyły Pragę. Kilka dni później oddziały I Armii Wojska Polskiego sforsowały Wisłę i połączyły się z powstańcami na Czerniakowie. Nie otrzymały jednak wsparcia Armii Czerwonej, poniosły wielkie straty i wycofały się.
W połowie sierpnia powstańcy po krwawych walkach zostali wyparci m.in. z Woli, a potem z innych dzielnic. 2 października Powstanie skapitulowało.