Obchody 174 rocznicy bitwy pod Olszynką Grochowską
W Warszawie odbyły się obchody 174 rocznicy bitwy pod Olszynką Grochowską. Podczas uroczystości na polu bitwy odsłonięto trzy nowe głazy pamięci polskich dowódców Powstania Listopadowego.
W alei prowadzącej do rezerwatu Olszynka Grochowska znajduje się już osiem głazów poświęconych bohaterom Powstania Listopadowego. W niedzielę odsłonięto trzy nowe.
Jeden z nich upamiętnia gen. Macieja Rybińskiego, ostatniego dowódcę Powstania Listopadowego; drugi gen. Franciszka Żymirskiego, poległego na polu bitwy pod Olszynką, a trzeci - gen. Józefa Dwernickiego, bohatera bitwy pod Stoczkiem.
W Olszynce Grochowskiej na przedpolach Warszawy zbladła gwiazda rosyjskiego feldmarszałka Iwana Dybicza. Bohaterski opór polskich żołnierzy zatrzymał jego szturm na Warszawę - powiedział prezes Kręgu Pamięci Narodowej Stefan Melak.
W ramach obchodów rocznicy w sobotę w Parku Skaryszewskim odbyła się inscenizacja bitwy, a w niedzielę uroczysta msza święta w kościele p.w. Najczystszego Serca Maryi.
Bitwa o Olszynkę Grochowską stoczona 25 lutego 1831 r. była jednym z największych starć Powstania Listopadowego. Oddziały powstańcze pod wodzą gen. Józefa Chłopickiego przez cały dzień odpierały natarcie armii feldmarszałka Iwana Dybicza. W walkach zginęło ponad 7 tys. żołnierzy polskich i ponad 9 tys. Rosjan. Znaczenie bitwy polegało na tym, że zmusiła ona Rosjan do cofnięcia swych wojsk i opóźniła ich szturm na Warszawę.