ŚwiatObama wywrze presję na Łukaszence. "To wspaniale"

Obama wywrze presję na Łukaszence. "To wspaniale"

Przedstawiciele opozycji białoruskiej wyrażają zadowolenie ze słów prezydenta Baracka Obamy, który powiedział w Warszawie, że Stany Zjednoczone będą wywierały presję na władze białoruskie.

28.05.2011 | aktual.: 28.05.2011 20:40

- Sądząc z tego, co wydarzyło się w Warszawie, jest pewne, że kwestia białoruska będzie jedną z najważniejszych spraw dla Polski, która będzie pełnić wkrótce przewodnictwo w Unii Europejskiej. (...) Wygłoszono słowa, które mogą być wypełnione konkretnym planem działań. Wszyscy zwolennicy przemian powinni przyjąć to z zadowoleniem - powiedział szef Zjednoczonej Partii Obywatelskiej Anatol Labiedźka, cytowany przez Radio Swaboda.

Dodał, że bardzo ważna jest koordynacja działań - i wewnątrz UE i pomiędzy Unią i USA. - Dołączenie do tego procesu Amerykanów polepsza sytuację wewnątrz Unii - uważa Labiedźka. Według niego zaangażowanie USA w politykę wobec Białorusi "może mieć pozytywny wpływ na te kraje, które jeszcze wątpią w to, że w sprawie Białorusi potrzebny jest konkretny plan działań".

Inny opozycyjny polityk Wincuk Wiaczorka ocenia pozytywnie fakt, że na wspólnych spotkaniach przedstawiciele USA i UE mówili o Białorusi. - Znacznie bardziej korzystne jest, gdy wspólne stanowisko wobec Białorusi wypracowują Amerykanie razem Europejczykami, a nie razem z Rosją - powiedział Wiaczorka.

Opozycjonista wyraził też nadzieję, że amerykańska administracja odzyska zainteresowanie nie tylko Białorusią, ale całym regionem Europy Wschodniej.

Stanisław Szuszkiewicz, były przewodniczący parlamentu Białorusi, pełniący w przeszłości obowiązki szefa państwa zauważa, że "na temat Białorusi powiedziano już wiele słów", ale na razie brak działań. - Jeśli deklaracje Obamy w Warszawie będą bodźcem do amerykańskich sankcji, to wspaniale - mówi polityk.

Redaktor największej gazety opozycyjnej "Narodnaja Wola" Swiatłana Kalinkina ocenia, że wielką szansą jest osiągnięcie porozumienia przez UE i USA w sprawie Białorusi. - Teraz ta kwestia została postawiona w sposób bardzo poważny. I Białoruś nie może dłużej grać na takich sprzecznych stanowiskach Zachodu, Wschodu, Europy i USA wobec niej. Myślę, że sprawa została już postawiona wprost - mówi Kalinkina.

Oficjalny Mińsk nie komentuje jeszcze sobotnich wypowiedzi Obamy. MSZ Białorusi zareagował jednak na piątkowe słowa prezydenta USA o tym, że na Białorusi są więźniowie polityczni, czyli byli kandydaci opozycji w wyborach prezydenckich. Rzecznik MSZ Andrej Sawinych powiedział, że oświadczenie Obamy "nie jest oparte na realnych faktach".

Dodał, że "strona amerykańska po raz kolejny ogłasza o zaostrzeniu sankcji, chociaż USA z własnych doświadczeń w stosunkach z innymi krajami powinni wiedzieć, że polityka sankcji nie sprawdza się w praktyce".

- Jak można planować wprowadzenie sankcji wobec przedsiębiorstw państwowych? Przecież pracuje w nich znaczna część mieszkańców Białorusi, te zakłady w znacznym stopniu tworzą budżet państwa - czyli ochronę zdrowia, opiekę socjalną, emerytury i edukację. Więc przeciwko komu są tak naprawdę skierowane te sankcje? - zauważył Sawinych.

Zapewnił, że Białoruś jest przekonana o wadze współpracy z USA, jednak "Stany Zjednoczone powinny zdobyć się na rezygnację z kłamliwych stereotypów".

Kolejne zatrzymania na Białorusi

Siedmiu białoruskich obrońców praw człowieka zostało zatrzymanych w czasie spotkania, które odbywało się w stolicy Mińsku - podała w sobotę organizacja praw człowieka Wiasna.

Jej działacz Walancin Stefanowicz powiedział, że milicjanci w cywilu i jeden umundurowany funkcjonariusz wtargnęli do pomieszczenia, w którym odbywały się dyskusje na temat reformy milicji. Wśród siedmiu zatrzymanych jest Rosjanin i trzech Ukraińców - przekazał Stefanowicz.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)