Obama: Thatcher mistrzem wolności i wzorem dla kobiet
Była brytyjska premier Margaret Thatcher była wielkim mistrzem wolności i wzorem dla kobiet na całym świecie - oświadczył prezydent USA Barack Obama. Prezydent Francois Hollande wspominał jej "uczciwe i szczere" relacje z Francją.
- Świat stracił jednego z największych mistrzów wolności, a Ameryka prawdziwego przyjaciela - powiedział Obama na wieść o śmierci Thatcher, która zmarła w poniedziałek w wieku 87 lat.
Przebiła "szklany sufit"
Oświadczył też, że pierwsza kobieta-premier Wielkiej Brytanii, córka właściciela sklepu, "pokazała naszym córkom, że nie ma takiego szklanego sufitu, którego nie da się przebić".
- Jako premier pomogła przywrócić dumę i zaufanie, które zawsze były znakiem rozpoznawczym Wielkiej Brytanii w najlepszym wydaniu - dodał Obama.
Podkreślił, że Thatcher była bezwzględnie oddanym zwolennikiem sojuszu transatlantyckiego i wielu Amerykanów zapamięta ją jako "stojącą ramię w ramię" z prezydentem USA Ronaldem Reaganem podczas zimnej wojny.
Były prezydent George Bush senior ocenił, że Thatcher była "jednym z najbardziej zagorzałych obrońców wolności i gospodarki rynkowej w XX wieku". Wyraził przekonanie, że "imponujący bilans jej dokonań zainspiruje przyszłe pokolenia".
Thatcher była "trudnym przeciwnikiem"
Francuski prezydent Francois Hollande ocenił, że relacje byłej premier z Francją były zawsze "uczciwe i szczere". Jak wspominał, była świadoma siły oddziaływania Wielkiej Brytanii i "z troską broniła jej interesów".
- Potrafiła nawiązać konstruktywny i owocny dialog z (socjalistycznym prezydentem Francji) Francois Miterrandem - zaznaczył prezydent Francji. Przypomniał też, że Thatcher "dała decydujący impuls do budowy tunelu pod kanałem La Manche". Socjalistyczny premier Pierre Mauroy (1981-1984) wspomina, że w tej kwestii Thatcher była "trudnym przeciwnikiem" jako orędowniczka wyspiarskiego charakteru Wielkiej Brytanii.
Zdaniem kanclerz Niemiec Angeli Merkel Thatcher była "jedną z dominujących osobowości przywódczych w polityce światowej swoich czasów".
Pochodząca z NRD Merkel podkreśliła, że Thatcher wcześnie doceniła znaczenie ruchów wolnościowych w Europie Wschodniej i zaangażowała się po ich stronie. - Nigdy nie zapomnę jej wkładu w przezwyciężenie podziału Europy i zakończenie zimnej wojny - powiedziała Merkel. - Sprawując jako kobieta z powodzeniem najwyższy demokratyczny urząd w czasach, gdy nie było to jeszcze takie oczywiste, dała przykład wielu (naśladowczyniom) - dodała.
Także szef niemieckiej dyplomacji Guido Westerwelle wspominał byłą konserwatywną premier jako "wielką osobowość polityczną, która odcisnęła swoje piętno na historii Wielkiej Brytanii, Europy i całego świata".
- Thatcher należała do tej rzadko spotykanej kategorii ludzi, o których wiadomo już za ich życia, że przejdą do historii - powiedział Westerwelle. - Spoglądamy z podziwem na dzieło jej życia - podkreślił.
Były kanclerz Helmut Kohl, za którego rządów doszło do zjednoczenia Niemiec, z uznaniem wypowiedział się natomiast o "umiłowaniu wolności", "szczerości" i "bezpośrednim stylu" Margaret Thatcher.
Zwalczała komunizm
Michaił Gorbaczow, ojciec rosyjskiej pieriestrojki i ostatni przywódca ZSRR, zaznaczył, że Thatcher była "politykiem, którego słowo miało wielką wagę". - Nasze pierwsze spotkanie w 1984 roku oznaczało początek relacji, które były niekiedy trudne, nie zawsze gładkie, ale były traktowane poważnie i w sposób odpowiedzialny przez obie strony - zaznaczył.
- My Polacy nigdy nie zapomnimy jej solidarności w naszej walce z komunizmem. Pielęgnujmy jej wiarę we wspólne europejskie przedsięwzięcie - napisał na Twitterze były premier i były szef Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek.
"To wspaniały dzień. Jestem szczęśliwy"
Tymczasem regionalny lider związku górników w północno-wschodniej Anglii (NUM) David Hopper oświadczył, że na wieść o śmierci byłej premier wzniósł toast. - To wspaniały dzień. Jestem szczęśliwy - powiedział agencji AFP.
Margaret Thatcher zmarła w poniedziałek rano w Londynie w następstwie udaru. Szefową brytyjskiego rządu była w latach 1979-1990.