Trwa ładowanie...

Obama i Biden spotkali się z Jaceniukiem w Białym Domu

Prezydent USA Barack Obama wziął udział w odbywającym się w poniedziałek w Białym Domu spotkaniu wiceprezydenta Joe Bidena z premierem Ukrainy Arsenijem Jaceniukiem i zapewnił szefa rządu w Kijowie o zobowiązaniu USA do utrzymania sankcji wobec Rosji.

Share
Obama i Biden spotkali się z Jaceniukiem w Białym Domu
Źródło: PAP/EPA, fot: SERGEY DOLZHENKO
d20755j

Biały Dom nie zapowiadał wcześniej spotkania Obamy z Jaceniukiem, który przebywa w Waszyngtonie w związku z forum biznesowym USA-Ukraina. W komunikacie opublikowanym w poniedziałek wieczorem czasu lokalnego Biały Dom poinformował, że Obama dołączył do trwającego spotkania Bidena i Jaceniuka oraz wyraził "niezachwiane poparcie dla suwerenności i terytorialnej integralności Ukrainy".

Podkreślono, że Obama i Biden zapewnili lidera ukraińskiego rządu o "zobowiązaniu (USA) do utrzymania sankcji wobec Rosji do czasu pełnego wdrożenia zobowiązań wynikających z porozumień z Mińska", dotyczących rozejmu w walkach na wschodzie Ukrainy między wspieranymi przez Rosję separatystami a ukraińskimi siłami rządowymi.

Zgodnie z komunikatem amerykańscy politycy pochwalili rząd Ukrainy za działania na rzecz realizacji tych porozumień, w tym za złożenie projektu poprawki konstytucyjnej w sprawie decentralizacji, a także za "ambitny program reform gospodarczych" oraz "zdecydowane stanowisko wobec populistycznych działań, które mogłyby podważyć stabilność finansową Ukrainy".

d20755j

Obama i Biden podkreślili też konieczność przeprowadzenia przez Ukrainę reformy sektora energetycznego, w celu wypełnienia przez kraj zobowiązań wobec Międzynarodowego Funduszu Walutowego i innych międzynarodowych instytucji finansowych.

Zobacz także: Uchodźcy z Donbasu mieszkają ze skazańcami

d20755j

Podziel się opinią

Share
d20755j
d20755j
Więcej tematów