Trwa ładowanie...
d3g2z7n

O włos od tragedii. Piloci Ryanaira w ostatniej chwili uniknęli katastrofy

W ostatniej chwili piloci Ryanaira zapobiegli zderzeniu dwóch maszyn. Zadziałał system ostrzegania TCAS w kokpicie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Do kolizji nie doszło tylko dzięki TCAS
Do kolizji nie doszło tylko dzięki TCAS (Wikimedia Commons CC0)
d3g2z7n

Niewiele brakowało, by 2.10.18 r. nad Hiszpanią na wysokości 10 km doszło do zderzenia dwóch samolotów irlandzkiego przewoźnika lotniczego Ryanair. Poinformowała o tym hiszpańska Komisja Badania Wypadków w Lotnictwie Cywilnym (CIAIAC). By poznać przyczyny zajścia, wszczęto śledztwo.

Jak wynika z dochodzenia, dwie maszyny Ryanair typu Boeing-737-800, jedna lecąca z Sewilli do Tuluzy, druga z Santiago de Compostela na Majorkę, znalazły się zgodnie z zaleceniami kontrolera ruchu lotniczego na tej samej wysokości. Co uszło jednak uwadze kontrolera, trasy obu samolotów przecinały się w tym samym czasie nad Pamploną.

Do kolizji nie doszło tylko dzięki TCAS - systemowi ostrzegania przed zagrożeniem kolizją, który posiadały obie maszyny. Zgodnie ze wskazówkami komputera, jedna z nich poszła 150 m w górę, a druga zniżyła odpowiednio lot. Według wyliczeń CIAIAC Boeingi przy mijaniu dzieliła wysokość 120 m i odległość czterech kilometrów.

d3g2z7n

Nie wiadomo, ilu pasażerów znajdowało się na pokładach obu maszyn, liczących po 189 miejsc każda. Z reguły jednak samoloty Ryanaira mają komplet.

Ogromnie przydatny system

Zdaniem branży lotniczej przypadek ten był kolejnym dowodem na ogromną przydatność systemu TCAS. System ten obowiązuje w samolotach linii europejskich oraz linii Stanów Zjednoczonych.

Ryanair, jako największe tanie linie lotnicze w Europie, których wizerunek ucierpiał ostatnio z powodu strajków pilotów oraz personelu pokładowego, mogą się pochwalić dobrym bilansem bezpieczeństwa. Przez ponad trzydzieści lat ruchu lotniczego nie doszło ani razu do rozbicia samolotu czy katastrofy lotniczej z ofiarami śmiertelnymi. Irlandzki przewoźnik dysponuje aktualnie 400 maszynami i tylko we wrześniu obsłużył 68 tys. przelotów z 13 mln pasażerów na pokładzie.

d3g2z7n

Do jakich katastrof może dojść, kiedy piloci nie kierują się wskazówkami systemu TCAS, świadczy przypadek z 2002 r. W pobliżu Überlingen nad Jeziorem Bodeńskim doszło do zderzenia Boeinga z Tupolewem. Zginęło wtedy 71 osób, ponieważ piloci kierowali się błędnymi zaleceniami kontroli lotów z Zurychu zamiast słuchać wskazówek systemu ostrzegania.

Przeczytaj również:
Brexit może oznaczać koniec tanich lotów
Ryanair: Awaryjne lądowanie we Frankfurcie - Hahn. Ponad 30 pasażerów w szpitalu

Zobacz także Andrzej Duda na wojnie z żarówkami. Tadeusz Cymański: to szaleństwo

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3g2z7n

Podziel się opinią

Share
d3g2z7n
d3g2z7n
Więcej tematów