O włos od kosmicznej katastrofy - ewakuacja na stacji ISS
Sześciu astronautów z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) zostało ewakuowanych do dwóch kapsuł rosyjskich statków Sojuz ze względu na zbliżające się do stacji śmieci kosmiczne - poinformowała agencja Interfax.
28.06.2011 | aktual.: 28.06.2011 16:22
- Śmieci zostały zbyt późno zlokalizowane, aby można było wykonać unik - cytuje Interfax rosyjskiego przedstawiciela nadzorującego sytuację na ISS. Dla bezpieczeństwa astronautom polecono schronić się na pokładzie dwóch zacumowanych statków transportowych typu Sojuz.
Rzecznik kosmicznej kontroli lotów Walerij Lindin powiedział, że astronauci spędzili w kapsułach około pół godziny. Alarm ogłoszono około godz. 14.00 czasu polskiego. Jak podaje NASA, na szczęście śmieci minęły stację, nie odnotowano żadnego uderzenia i załoga mogła wrócić do normalnych czynności.
Procedury bezpieczeństwa są natychmiast wdrażane zaraz po tym, gdy radar stacji wskaże, że w małej odległości obok mogą przelecieć kosmiczne szczątki. Zazwyczaj ostrzeżenie pojawia się jednak na tyle wcześnie, że stacja ma czas, aby wykonać unik.
Ewakuacja do kapsuł statków Sojuz następuje wtedy, kiedy niebezpieczne szczątki zostają zlokalizowane zbyt późno. Kosmiczne śmieci są nieustającym zmartwieniem załogi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej z powodu ogromnej prędkości - odłamki na niskiej orbicie okołoziemskiej mkną z prędkością ok. ośmiu kilometrów na sekundę i w przypadku uderzenia w ekstremalnych przypadkach mogą dokonać zniszczeń o katastrofalnych konsekwencjach.
Dlatego zdaniem kontrolerów lotów kosmicznych, najbezpieczniej było przeczekać ewentualną kolizję niezidentyfikowanych fragmentów satelity na pokładzie statków kosmicznych, których poszycie może wytrzymać nawet uderzenia drobnych meteorytów.
Eksperci szacują, że oprócz nieużywanych satelitów i innych dużych obiektów wokół Ziemi krąży około 300 tys. odpadków wielkości od 1 do 10 cm oraz miliardy mniejszych śmieci. Około 18 tys. tych obiektów jest obserwowanych przez amerykańskie radary.
ISS to pierwsza stacja kosmiczna wybudowana z założenia przy współudziale wielu krajów. Składa się obecnie z 14 głównych modułów (docelowo ma ich liczyć 16) i umożliwia jednoczesne przebywanie sześciu członków stałej załogi. Szacuje się, że łączny koszt budowy, utrzymywania i wysyłania kolejnych ekspedycji stację przekroczy 100 miliardów dolarów.
Obecna załoga ISS składa się Amerykanów Michaela Fossuma i Ronalda Garana, Rosjan Siergieja Wołkowa, Andrieja Borisienki, Aleksandra Samokutajewa oraz Japończyka Satoshi Furukawy. Jest to 28. misja stała na ISS.