O. Schulz: weto sprzeczne z Dekalogiem
Rzecznik Episkopatu Polski ojciec Adam Schulz powiedział, że weto prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego umożliwiające handlowanie w niedzielę jest sprzeczne z Dekalogiem i wielowiekową tradycją naszego narodu.
O. Schulz odniósł się w ten sposób do zawetowania przez prezydenta nowelizacji Kodeksu pracy, zawierającej przepis o ograniczeniu handlu w niedzielę.
Rzecznik Episkopatu ujawnił główne tezy podpisanego przez prymasa Józefa Glempa listu, który biskupi wystosowali do prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego przed jego decyzją w sprawie handlu w niedzielę.
Według biskupów, za zakazem handlu przemawia polska tradycja, która szanowała zawsze niedzielę jako "czas święty". Biskupi zwrócili też uwagę na rolę niedzieli jako dnia wolnego od pracy i przypomnieli, że jest to prawo, które przysługuje wszystkim ludziom.
W liście do prezydenta biskupi argumentowali też, że ustawa zakazująca handlu w niedzielę zbliżyłaby polskie prawodawstwo do norm przyjętych w wielu państwach Unii Europejskiej. Świętowanie niedzieli, zagwarantowane przez prawodawstwo państwowe, nie jest przypadkową okolicznością historyczną, lecz trwałym, uniwersalnym elementem duchowego dziedzictwa Europy - przekonywali.
Zdaniem biskupów, w polskich trudnych warunkach ekonomicznych decyzja zakazująca niedzielnego handlu oznaczałaby także promocję rodzimej przedsiębiorczości, zagrożonej konkurencją ze strony wielkich międzynarodowych korporacji handlowych - relacjonował list biskupów o. Schulz.
Powiedział też, że weto prezydenta nie ułatwia katolikom, przede wszystkim zatrudnionym w supermarketach, w zachowaniu sakralnego charakteru niedzieli, a wręcz przeciwnie - zmusza ich do pracy. (an)