Trwa ładowanie...
d3w80wc

O. Schulz: weto sprzeczne z Dekalogiem

Rzecznik Episkopatu Polski ojciec Adam Schulz powiedział, że weto prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego umożliwiające handlowanie w niedzielę jest sprzeczne z Dekalogiem i wielowiekową tradycją naszego narodu.

d3w80wc
d3w80wc

O. Schulz odniósł się w ten sposób do zawetowania przez prezydenta nowelizacji Kodeksu pracy, zawierającej przepis o ograniczeniu handlu w niedzielę.

Rzecznik Episkopatu ujawnił główne tezy podpisanego przez prymasa Józefa Glempa listu, który biskupi wystosowali do prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego przed jego decyzją w sprawie handlu w niedzielę.

Według biskupów, za zakazem handlu przemawia polska tradycja, która szanowała zawsze niedzielę jako "czas święty". Biskupi zwrócili też uwagę na rolę niedzieli jako dnia wolnego od pracy i przypomnieli, że jest to prawo, które przysługuje wszystkim ludziom.

W liście do prezydenta biskupi argumentowali też, że ustawa zakazująca handlu w niedzielę zbliżyłaby polskie prawodawstwo do norm przyjętych w wielu państwach Unii Europejskiej. Świętowanie niedzieli, zagwarantowane przez prawodawstwo państwowe, nie jest przypadkową okolicznością historyczną, lecz trwałym, uniwersalnym elementem duchowego dziedzictwa Europy - przekonywali.

d3w80wc

Zdaniem biskupów, w polskich trudnych warunkach ekonomicznych decyzja zakazująca niedzielnego handlu oznaczałaby także promocję rodzimej przedsiębiorczości, zagrożonej konkurencją ze strony wielkich międzynarodowych korporacji handlowych - relacjonował list biskupów o. Schulz.

Powiedział też, że weto prezydenta nie ułatwia katolikom, przede wszystkim zatrudnionym w supermarketach, w zachowaniu sakralnego charakteru niedzieli, a wręcz przeciwnie - zmusza ich do pracy. (an)

d3w80wc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3w80wc
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj