Trwa ładowanie...
dfdraq2
02-05-2003 20:30

O przyszłości Iraku i stosunkach UE - USA

Na wyspie Rodos zebrali się na dwudniowym nieformalnym spotkaniu ministrowie spraw zagranicznych Unii Europejskiej, by omówić, między innymi, sytuację w Iraku po wojnie. Unia Europejska chce, by odpowiedzialność za przyszłość Iraku przejęła Organizacja Narodów Zjednoczonych, co jednak jest sprzeczne z planami amerykańskimi.

dfdraq2
dfdraq2

Minister spraw zagranicznych Włodzimierz Cimoszewicz powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że jest to pierwsze posiedzenie Rady Europejskiej na szczeblu ministrów spraw zagranicznych w formule 25 krajów. Podkreślił, że są to pierwsze konkretne efekty podpisania traktatu akcesyjngo.

Cimoszewicz wymienił trzy najważniejsze sprawy, które są przedmiotem dyskusji ministrów. Są to stosunki Europa - Stany Zjednoczone, konflikt bliskowschodni i szanse doprowadzenia do pokojowego rozwiązania w tym rejonie oraz Irak i zaangażowanie tam szerszej społeczności międzynarodowej, zwłaszcza ONZ i Unii Europejskiej.

Szef polskiej dyplomacji powiedział, że podczas piątkowych rozmów dotyczących Iraku nie było istotnych różnic zdań. Zgodzono się co do potrzeby głębokiego zaangażowania ONZ w Iraku i przyjęcia przez Radę Bezpieczeństwa rezolucji, która by kompleksowo regulowała wszystko co dotyczy Iraku dzisiaj i w przyszłości. Ministrowie opowiedzieli się też za zniesieniem wobec Iraku sankcji ONZ.

Włodzimierz Cimoszewicz powiedział, że satysfakcjonujace jest to, że także państwa które sprzeciwiały się operacji wojskowej wobec Iraku zadeklarowały pełną gotowość do angażowania się w procesy rekonstrukcyjne w tym kraju.

Kraje UE i dziesiątka przyszłych członków uzgodniły powrót swych dyplomatów do Iraku - poinformował minister spraw zagranicznych Grecji Jeorjos Papandreu.(mp)

dfdraq2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dfdraq2
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj