O poparciu papieża dla unijnych aspiracji chorwackiego rządu
Poparcie "bez niedomówień", którego papież
udzielił w ciągu pierwszych dni wizyty w Chorwacji jej aspiracjom
unijnym, jest głównym tematem sobotnich komentarzy chorwackich
mediów na temat przesłań, z jakimi Jan Paweł II przybył do tego
kraju.
07.06.2003 | aktual.: 07.06.2003 11:03
Według chorwackiego dziennika "Novi List", wypowiedzi papieża "mogą, obiektywnie rzecz biorąc, pomóc obecnym władzom w ich aspiracjach dotyczących zawarcia traktatu akcesyjnego z Brukselą".
Przesłanie papieskie - zdaniem dziennika - zawiera również "pośrednią krytykę centrolewicowego rządu za jego politykę socjalną" oraz krytykę tej części kleru chorwackiego, która jest przeciwna postawieniu wojskowych oskarżonych o zbrodnie wojenne przed Trybunałem w Hadze.
"Wizyta Jana Pawła II" - pisze "Novi List" - "może bardzo pomóc obecnym władzom w zamortyzowaniu skutków nacjonalistycznej działalności duchowieństwa, sprzeciwiającego się współpracy z Trybunałem w Hadze", za którą opowiadają się prezydent Stipe Mesić i premier Ivica Raczan. Szef państwa - według dziennika - prosił Karola Wojtyłę o pomoc w tej sprawie.
Prośba nie pozostała bez odpowiedzi. Można dostrzec, że od kilku miesięcy, odkąd było wiadomo, że papież ponownie odwiedzi Chorwację, najtwardsi biskupi zrezygnowali z jawnie z antyhaskiej kampanii. Nie wyrażają również, tak głośno, jak dotąd, swego sceptycyzmu wobec przystąpienia Chorwacji do Unii Europejskiej.
"Ale również aktualnym (postkomunistycznym) władzom papież postawił wysokie wymagania dotyczące autentycznej europeizacji kraju" - zaznacza "Novi List".
Według burmistrza Osijeku, Zladko Kramaricza, który w sobotę wita papieża przybywającego do tego miasta, "Watykanowi nie jest obojętne, że Chorwacja, jako jedyny katolicki kraj (wśród byłych krajów socjalistycznych), pozostała poza gronem, które w pierwszej kolejności zostanie przyjęty do Unii Europejskiej.
W czwartek, w przemówieniu powitalnym, wygłoszonym na lotnisku po przybyciu na Wyspę Krk Jan Paweł II życzył Chorwatom urzeczywistnienia aspiracji dotyczących wejścia do Unii Europejskiej.
"Chorwacja wysunęła niedawno swoją kandydaturę, aby stać się integralną częścią wielkiej rodziny narodów Europy również z punktu widzenia politycznego i ekonomicznego" - powiedział papież. "Nie mogę nie wyrazić moich życzeń szczęśliwego urzeczywistnienia tych aspiracji" - dodał Jan Paweł II.
Podkreślił, że "bogate tradycje Chorwacji przyczynią się z pewnością do umocnienia Unii jako całości administracyjnej i terytorialnej, a także jako rzeczywistości kulturalnej i duchowej". Przemówienie papieża było wielokrotnie przerywane oklaskami.