Trwa ładowanie...
20-07-2013 15:42

O. Maciej Biskup, dominikanin: polski Kościół za bardzo zajmuje się sobą

– Polski Kościół zużywa dużo energii na obrażanie się. Chciałby, żeby wszyscy byli wobec niego "ach i och". Papież Franciszek przestrzega przed taką postawą narcystycznego zajmowania się sobą – mówi ojciec Maciej Biskup, przeor klasztoru Dominikanów w Szczecinie w rozmowie z tygodnikiem "Newsweek". - To największy grzech instytucji Kościoła - dodaje dominikanin.

O. Maciej Biskup, dominikanin: polski Kościół za bardzo zajmuje się sobąŹródło: WP.PL, fot: Paweł Kozioł
d3kaged
d3kaged

Newsweek: Potępiania jest w Kościele coraz więcej: dzieci z in vitro, ich rodzice, ludzie stosujący antykoncepcję, rozwodnicy, którym odmawia się prawa przyjmowania komunii świętej.

Ojciec Maciej Biskup: Kościół nie może przestać mówić o tym, w co wierzy. Nie może zrezygnować z nauczania teologicznego, doktrynalnego, moralnego. Obrona życia jest fundamentem. Obrona dojrzałego przyjmowania sakramentów również. Problem rozbija się o komunikację. Ks. Lemański, w odróżnieniu od wielu hierarchów, rozumie, że o trudnych, egzystencjalnych sprawach trzeba mówić do ludzi egzystencjalnym językiem, a nie wyłącznie teologicznym, naukowym. Ludziom, którzy nie mogą mieć dziecka albo którym rozpada się małżeństwo, nie wystarczą wypowiedzi doktrynalne. Potrzebują empatii, ale nie na zasadzie: jesteś taki biedny, to my ci ustąpimy, zrezygnujemy z części nauczania. Nie, potrzebują cierpliwej i pełnej pokory rozmowy. Tymczasem w Kościele niekiedy dominuje atmosfera klerykalna.

Klerykalna?

- Kardynał Lustiger, aby wyjaśnić to zjawisko, skomentował fragment Ewangelii św. Mateusza o Madame Zebedee. Matka apostołów Jana i Jakuba poprosiła Jezusa, by dał miejsce jej synom po swej prawej i lewej stronie. Jakbyśmy dziś powiedzieli, chodziło o profity dla synalków apostołów. Pan Jezus powiedział "nie". Posługa kapłańska nabiera charakteru klerykalnego, jeśli jest wykorzystywana do tego, by podnosić swój ludzki prestiż, na który trzeba zapracować człowieczeństwem i duchowością, a nie – zakładając sutannę i mając "ks." przed nazwiskiem. Bycie księdzem nie oznacza automatycznie, że jest się autorytetem. Do bycia autorytetem trzeba dorosnąć, trzeba na to zasłużyć. Postawa klerykalna to wykorzystywanie autorytetu wiary i Kościoła do realizacji własnych ambicji i celów.

Taką postawą jest tuszowanie pedofilii w Kościele?

- Na przykład. Ludzie Kościoła bronią niekiedy dobrego imienia samej instytucji bardziej niż wierności ewangelii. Ta korporacyjna jedność jest dziś największym grzechem instytucji Kościoła. Kościół chciałby, żeby wszyscy byli wobec niego "ach i och". Polski Kościół zużywa dużo energii na obrażanie się. "Nie jesteśmy szanowani", "państwo nie zapewnia nam właściwej pozycji". Papież Franciszek przestrzega Kościół przed taką postawą narcystycznego zajmowania się sobą.

d3kaged
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3kaged
Więcej tematów