Trwa ładowanie...
d3n9xc0

O krok od wielkiej kosmicznej katastrofy

Badacze kosmosu z Danii otrzymali sygnał z duńskiego satelity "Oersted", któremu udało się uniknąć zderzenia z częścią rosyjskiego sputnika. Duńscy naukowcy oczekiwali tego sygnału z dużym niepokojem, gdyż obawiali się katastrofy.

d3n9xc0
d3n9xc0

- Jestem szczęśliwy, że nasz kosmiczny wysłannik pozostał nietknięty na orbicie - oświadczył Karsten Joergensen z działu kosmicznego firmy Terma, która obserwuje wystrzelonego w 1999 roku satelitę, przeznaczonego do pomiarów pola magnetycznego Ziemi i zbierania danych meteorologicznych.

Krążąca na orbicie część sputnika - to wynik zderzenia w ubiegłym roku amerykańskiego i rosyjskiego satelitów telekomunikacyjnych. Według obliczeń naukowców, odłamek ten minął "Oersteda" w odległości około 500 metrów. Do "spotkania" doszło na wysokości 700 kilometrów na Morzem Beauforta, na północ od Alaski i Kanady.

"Kosmiczny wypadek" między satelitami "Iridium-33" i "Kosmos-2251" był pierwszym zderzeniem sztucznych satelitów w kosmosie. Nastąpiło ono 10 lutego 2009 roku nad północną Syberią, na wysokości 789 kilometrów.

Po zderzeniu satelity zostały zniszczone. Waga amerykańskiego satelity "Iridium", wystrzelonego w 1997 roku, wynosiła 600 kilogramów, a rosyjskiego wojskowego "Kosmosa-2251" - tonę. W następstwie zderzenia powstało około 600 fragmentów i odłamków.

d3n9xc0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3n9xc0
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj