PolskaO godz. 20 w sobotę "zgasł" Pałac Kultury i Nauki

O godz. 20 w sobotę "zgasł" Pałac Kultury i Nauki

Pałac Kultury i Nauki w Warszawie "zgasł" w sobotę punktualnie o godz. 20 centralny punkt miasta, podświetlane mosty, szkoły, obiekty państwowe, hotele na godzinę straciły podświetlenie w ramach ekologicznej akcji Godzina dla Ziemi (Earth Hour).

Galeria

[

]( http://wiadomosci.wp.pl/swiat-zgasil-swiatlo-6038709445616257g )[

]( http://wiadomosci.wp.pl/swiat-zgasil-swiatlo-6038709445616257g )
Świat zgasił światło

Akcja obejmuje co najmniej 35 państw świata - podał WWF, który zorganizował ją, by przeciwstawić się zagrażającym Ziemi zmianom klimatu. W Polsce oprócz Warszawy do akcji włączył się Poznań.

W centrum Warszawy nie zrobiło się mroczno, działały światła uliczne, nie wyłączono reklam. Podświetlenie Pałacu, pobliskich hoteli Marriott i Polonia oraz kilku nowych drapaczy chmur w Centrum ma zasygnalizować problem i możliwe proste rozwiązanie - oszczędność energii.

Jedna zaoszczędzona kilowatogodzina energii, to mniej o kilogram dwutlenku węgla wyemitowanego do atmosfery - przypominał Wojciech Stępniewski z WWF Polska.

Wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz, który polecił wieczorem wyłączyć oświetlenie, mówił dziennikarzom, że nie wie ile miasto zaoszczędzi pieniędzy na wyłączonym oświetleniu.

Nie przeliczamy tego na pieniądze, to nasz wkład w ochronę klimatu - mówił. Na co dzień staramy się dbać o środowisko, więc chętnie dołączyliśmy do tych wszystkich miejsc na świecie, które przez godzinę pomagają Ziemi - dodał.

W 2007 r. akcja Earth Hour odbyła się tylko w Sydney z udziałem 2 mln osób. Organizatorzy spodziewają się, że tym przyłączy się do niej ponad 30 mln ludzi.

W Warszawie zgasły też m.in. oświetlenie Pałacu Prezydenckiego, Ratusza, Barbakanu i Starego Miasta, wyłączono podświetlenie kopuły Sejmu. W Poznaniu zgasły m.in. iluminacje katedry, ratusza, mostów Rocha i Cybińskiego oraz Hotelu Bazar i Centrum Kultury Zamek.

Na świecie wyłączone zostanie oświetlenie tak znanych budynków jak Opera House i Harbour Bridge w Sydney, Sears Tower w Chicago czy Golden Gate Bridge w San Francisco.

Źródło artykułu:PAP
warszawaekologiaświatło

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)