O Flintstonach i Harrrym Potterze na Uniwersytecie
"Harry Potter, magia czy fizyka?, "Jak duży jest komputer?", "Materiały inżynierskie od Flintstonów do Jetsonów" - to niektóre tematy wykładów przygotowanych dla dzieci na Łódzkim Uniwersytecie Dziecięcym (ŁUD).
08.01.2008 | aktual.: 08.01.2008 15:39
ŁUD organizuje Politechnika Łódzka, która zaprasza do zabawy w studiowanie dzieci w wieku 7-12 lat. W ten sposób chcemy połączyć rozrywkę z propagowaniem edukacji, zachęcić dzieci do poznawania świata i nauki - wyjaśniła rzeczniczka uczelni Ewa Chojnacka.
Uczelnia chce przyjąć 300 dzieci. Inauguracja pierwszego semestru odbędzie się 1 marca.
Według pomysłodawców ŁUD, pracownicy naukowi Politechniki Łódzkiej przygotowali wykłady, w których odpowiedzą na z pozoru proste, dziecięce pytania, które mają jednak wiele wspólnego z nauką. Dzieci będą miały okazję poczuć się prawdziwymi studentami. Wykłady odbywać się będą w auli, w której na co dzień zasiadają studenci.
Dzieci otrzymają też legitymacje i po każdym wykładzie wpis (stempelek) do indeksu. Oczywiście nie będą musiały zdawać żadnego egzaminu. Na koniec studiów dzieci, które w swoim indeksie zbiorą trzy stempelki, otrzymają dyplom ukończenia Łódzkiego Uniwersytetu Dziecięcego - tłumaczyła rzeczniczka.
Podczas inauguracji 1 marca najmłodszych studentów uczelni przywita rektor prof. Jan Krysiński, a pierwszy wykład dla dzieci "Harry Potter, magia czy fizyka?" wygłosi prof. Włodzimierz Nakwaski. Na semestr letni przygotowano w sumie 5 wykładów, które będą odbywać się w soboty (jeden - wyjątkowo w piątek). Każdy z nich będzie trwał 40 minut.
Rekrutacja rozpocznie się 4 lutego; można zarejestrować się na stronie internetowej ŁUD - www.lud.p.lodz.pl - lub zgłosić dzieci telefonicznie. Opłata za udział w zajęciach ŁUD wynosić będzie 30 zł za semestr.
Wszystkie zajęcia będą transmitowane przez Internet, co umożliwi uczestnictwo w wykładach dzieciom z miejscowości odległych od Łodzi. Uczelni szczególnie zależy, aby ŁUD objął swym zasięgiem całe województwo łódzkie - powiedziała Chojnacka.
Pierwsze uniwersytety dziecięce powstały na Uniwersytecie w Tybindze w 2002 roku oraz na Uniwersytecie w Wiedniu. Obecnie prawie na każdej wyższej uczelni w Niemczech i Austrii jest uniwersytet dziecięcy. Cieszą się one ogromnym zainteresowaniem zarówno młodziutkich studentów, jak i ich rodziców, i prawie zawsze jest więcej chętnych niż miejsc.
W Polsce uniwersytet dla dzieci działa od roku 2006 w Krakowie, a od niedawna także w Warszawie. Politechnika Łódzka jest pierwszą techniczną uczelnią w Polsce, która organizuje takie zajęcia dla dzieci.