O czym Komorowski rozmawiał z Merkel?
Współpraca Trójkąta Weimarskiego, sytuacja w strefie euro oraz katastrofa prezydenckiego samolotu były głównymi tematami spotkania w Moskwie pełniącego obowiązki prezydenta, marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego z kanclerz Niemiec Angelą Merkel.
09.05.2010 | aktual.: 09.05.2010 10:42
O spotkaniu poinformował dyrektor biura prasowego kancelarii sejmu Krzysztof Luft. Jak dodał, przed uroczystościami z okazji 65. rocznicy zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami marszałek spotkał się z kanclerz Niemiec na śniadaniu.
Luft powiedział po spotkaniu, że marszałek rozmawiał z niemiecką kanclerz o ożywieniu polsko-francusko-niemieckiej współpracy w ramach Trójkąta Weimarskiego.
Marszałek zapowiadał, że umacnianie współpracy w tym gremium będzie ważnym tematem rozmowy z Merkel. - Jest to formuła polityczno-prawna, która pozwala i w naszym przekonaniu pozwoliłaby nie tylko na umocnienie pozycji Polski w ramach UE, ale również na sprawniejsze podejmowanie decyzji politycznych w ramach UE przez porozumienie ważnych krajów stanowiących jedną z osi, która funkcjonuje w ramach struktury UE jako całości - oceniał marszałek.
Pod koniec maja odbędzie się spotkanie prezydiów trzech parlamentów: Polski, Niemiec i Francji. - Właśnie w celu rewitalizacji Trójkąta Weimarskiego. To leży w interesie Polski, leży także w interesie UE - podkreślił Komorowski.
Tematem niedzielnej rozmowy Komorowski-Merkel była też sytuacja w strefie euro oraz reformy UE, jakie należałoby podjąć, aby nie dochodziło do sytuacji kryzysowych, takich jak ta w Grecji, gdzie miały ostatnio miejsce niepokoje społeczne.
Według relacji Lufta, kanclerz Niemiec wyraziła również uznanie dla funkcjonowania państwa polskiego po tragicznej katastrofie pod Smoleńskiem, w której zginął prezydent Lech Kaczyński i szefowie wielu ważnych instytucji państwowych. Merkel - jak mówił Luft - wyraziła uznanie, że państwo polskie zachowało ciągłość funkcjonowania oraz godnie przeżyło te bardzo ciężkie chwile.
W Moskwie nie doszło jednak do planowanej rozmowy Komorowskiego z prezydentem Francji, gdyż Nicolas Sarkozy odwołał swój przyjazd do stolicy Rosji z powodu kryzysu w strefie euro.
Po moskiewskich uroczystościach około godz. 13 czasu miejscowego (godz. 11 czasu polskiego) planowany jest wyjazd marszałka i polskiej delegacji do Smoleńska na miejsce tragedii prezydenckiego samolotu w dniu 10 kwietnia.
Następnie polska delegacja uda się na polski cmentarz do Katynia. Wieczorem planowany jest przejazd do białoruskiego Witebska, skąd samolot z polską delegacją ma wrócić do kraju.
Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew zaprosił Komorowskiego do udziału w moskiewskich uroczystościach podczas spotkania 18 kwietnia w Krakowie przed uroczystościami pogrzebowymi pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich.
W tegorocznej defiladzie na Placu Czerwonym w Moskwie wzięło udział ok. 10 tys. żołnierzy rosyjskich, a także żołnierze z zagranicy, w tym m.in. z Polski.
Elwira Krzyżanowska