Trwa ładowanie...
d45hws1

O 17 wiceministrów mniej. Byli zaskoczeni decyzją premiera Mateusza Morawieckiego?

W klubie Prawa i Sprawiedliwości nie wszystkim podoba się to, co robi szef rządu. Tak ma być w przypadku dymisji wiceministrów, których nazwiska poznaliśmy w poniedziałek.
Share
Premier Mateusz Morawiecki przyjął dymisje 17 wiceministrów
Premier Mateusz Morawiecki przyjął dymisje 17 wiceministrówŹródło: PAP, Fot: Leszek Szymański
d45hws1

Mateusz Morawiecki odwołał 17 wiceministrów. Na tym jednak nie koniec zmian. Nie wszyscy jednak stracili pracę, bo na przykład odwołany z funkcji wiceministra przedsiębiorczości i nowych technologii Piotr Woźny nadal będzie odpowiadał za walkę ze smogiem. Być może jako pełnomocnik premiera. Co z pozostałymi? Część z nich była zaskoczona ruchem szefa rządu.

- Jeszcze w piątek zaplanowałem nadchodzący tydzień w pracy, w niedzielę premier podpisał jednak moją dymisję, a w poniedziałek mi ją wręczył - powiedziała w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" jedna ze zwolnionych osób.

Kolejny z odwołanych Jerzy Materna z Ministerstwa Gospodarki Morskiej o swojej dymisji dowiedział się w poniedziałek przez telefon. Przebywa na na zaplanowanym wcześniej urlopie. On jednak nie jest zły na premiera. - Jestem żołnierzem na polu, który wykonuje rozkazy. Od 13 lat jestem posłem i dalej będę się tym zajmował - stwierdził.

d45hws1

Aleksander Bobko, były już wiceminister w Ministerstwie Nauki, nie wiąże przyczyn swojej dymisji z grudniową sytuacją. Przypomnijmy, że polityk wówczas głośno kwestionował konstytucyjność ustawy o Sądzie Najwyższym i podczas głosowania wstrzymał się od głosu. Mówił wtedy, że liczy się z konsekwencjami politycznymi.

Zobacz także: Włodzimierz Cimoszewicz o przemówieniu Dudy. Karci Morawieckiego

Dlaczego odwołani ci, a nie inni?

Nie wszystkie resorty zostały odchudzone o wiceministrów. I nie wszystkim się to podoba. - Słyszę już irytację wśród niektórych polityków, że największe i najpotężniejsze resorty, czyli MON, MSWiA i MF, nie zostały nadwątlone - podkreśliła osoba z rządu.

d45hws1

W PiS pojawiają się też głosy, że Morawiecki zwalnia wiceministrów bez zaplecza politycznego. - To nie są zmiany, które mogą wpłynąć na ocenę rządu albo tąpnąć partią, bo to nie są znaczące nazwiska - ocenił poseł PiS.

Źródło: "Gazeta Wyborcza"

d45hws1

Podziel się opinią

Share
d45hws1
d45hws1
Więcej tematów