Trwa ładowanie...

"NYT" o szubienicach dla europosłów PO. "Być może był to protest polityczny, ale wyglądał jak groźba śmierci"

Jeden z najważniejszych amerykańskich dzienników "The New York Times" zwrócił uwagę na zajście w Katowicach, gdzie wystawiono na prowizorycznych szubienicach zdjęcia europosłów PO. "Być może był to polityczny protest, ale wyglądał jak groźba śmierci" - pisze dziennik.

"NYT" o szubienicach dla europosłów PO. "Być może był to protest polityczny, ale wyglądał jak groźba śmierci"Źródło: Facebook/RuchNarodowyGornySlask
dlyjl4j
dlyjl4j

"NYT" opisuje sytuację, która miała miejsce w Parlamencie Europejskim. Sześcioro europosłów PO głosowało za rezolucją wzywającą rząd do przestrzegania zasad praworządności.

"Rezolucja była najnowszym przypadkiem, kiedy Unia Europejska ścierała się z coraz bardziej autorytarnym, prawicowym rządem w Polsce w takich sprawach jak imigracja, niezawisłość sądów, wolność prasy" - czytamy w "NYT".

"Ale wizerunki powieszonych polityków i sugestie, że są zdrajcami Polski podniosły niedające spokoju pytania w kraju, który ucierpiał w XX wieku od faszyzmu i komunizmu" - pisze autorka artykułu.

Po zajściu w Katowicach zareagował przewodniczący PE Antonio Tajani, który wezwał Polskę do zapewnienia bezpieczeństwa europosłom.

dlyjl4j

"The New York Times" przywołuje komentarze m.in. premier Beaty Szydło. Gazeta zwraca uwagę, że mimo, iż szefowa polskiego rządu zapewniła, że politycy są bezpieczni, to jednocześnie podkreśliła różnice między Polską a Brukselą, "trzymając się nacjonalistycznego przesłania, że urzędnicy europejscy nie powinni ingerować w sprawy Polski". "Nasi politycy również mogą się obawiać i czuć się niepewnie w europarlamencie" - dodała polska premier.

Na koniec autorka tekstu przypomina niedawny atak na meczet na warszawskiej Ochocie. Przywołuje też wypowiedź imama poznańskiej wspólnoty muzułmańskiej Youssefa Chadida, który ostrzegł, że w "Polsce rośnie islamofobia i rasizm".

Źródło: "The New York Times"

dlyjl4j
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dlyjl4j
Więcej tematów