Trwa ładowanie...
d34dmwk

NWZA InwestStar SA zdecyduje w piątek o rozwiązaniu spółki

W wyniku wstrzymania działalności produkcyjnej i zablokowania sprzedaży majątku, NWZA InwestStar SA zbierze się 14 września w celu podjęcia uchwały o rozwiązaniu spółki - poinformował w środę PAP prezes InwestStar.

Share
d34dmwk

_ Po prostu wyczerpała się formuła, nie możemy produkować i sprzedawać majątku. Proces ma na celu spieniężenie majątku_ - powiedział prezes Marek Cieślik.

Dodał, że w marcu tego roku spółka zakończyła produkcję samochodów ciężarowych w ramach kontraktu z Ministerstwem Obrony Narodowej Republiki Jemenu, a na podstawie umowy z koncernem MAN nie może kontynuować produkcji części i samochodów.

Jak podał InwestStar w środę w komunikacie, do maja tego roku spółka praktycznie wstrzymała działalność produkcyjną w związku z dekoniunkturą w przemyśle motoryzacyjnym oraz z przesunięciem działalności operacyjnej do spółek zależnych. Ponadto, Skarb Państwa, który ma 14,7% akcji spółki zaskarżył uchwałę o sprzedaży zbędnego majątku, a sąd zabezpieczył powództwo.

d34dmwk

Cieślik poinformował, że majątek, którego spółka nie może sprzedać ma wartość 36 mln zł, a przychody z jego sprzedaży miały wynieść w tym roku 10 mln zł.

_ Następstwem decyzji o rozwiązaniu spółki InwestStar będzie proces likwidacyjny. Przeprowadzenie go zgodnie z przepisami Kodeksu spółek handlowych umożliwi spółce kontynuowanie przyjętej drogi restrukturyzacyjnej stanowiącej realne zabezpieczenia interesów wierzycieli, akcjonariuszy i samej spółki_ - czytamy w komunikacie InwestStar.

Oprócz Skarbu Państwa, akcjonariuszem spółki jest Zasada SA (70,6%), pozostałe akcje należą do pracowników i drobnych akcjonariuszy. Firma zatrudnia 102 osoby.

InwestStar jest jednocześnie właścicielem 100% udziałów w Zakładzie Usług Technicznych w Starachowicach i spółce Hastar (produkcja m.in. tarcz hamulcowych) oraz 73,62% akcji w SSE Starachowice.

d34dmwk

Spółka jest częścią dawnych Zakładów Starachowickich Star SA. W grudniu 1999 roku koncern MAN przejął część aktywów służących do produkcji samochodów ciężarowych i stał się inwestorem strategicznym dla tej fabryki. Pozostała część zakładu została przekształcona w spółkę InwestStar i rozpoczęła kooperację z partnerem niemieckim dostarczając części zamienne oraz komponenty do produkcji samochodów Star.

Produkcję samochodów ciężarowych w Starachowicach kontynuuje Star Trucks Sp. z o.o., która wchodzi w skład niemieckiego koncernu MAN. Nabyła ona prawa do marki Star oraz zatrudniła większość pracowników zatrudnionych przy ich produkcji, a działalność prowadzi na bazie majątku Zakładów Starchowickich Star SA. (mak)

d34dmwk

Podziel się opinią

Share
d34dmwk
d34dmwk
Więcej tematów