PolskaNSZZ "Solidarność" o przystąpieniu Polski do UE

NSZZ "Solidarność" o przystąpieniu Polski do UE

NSZZ "Solidarność" wyraża zdecydowany sprzeciw wobec sposobu prowadzenia negocjacji w sprawie przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Niejasne i sprzeczne informacje na temat ustępstw w sprawie swobodnego obrotu ziemią dają powody do przypuszczeń, iż poza publicznymi stanowiskami ze strony polskiej są składane niejawne zapewnienia o daleko idących ustępstwach niekorzystnych dla Polski. To stawia ją w sytuacji petenta, dla którego ważniejsze staje się przystąpienie do Unii, a nie wynegocjowanie korzystnych warunków członkostwa - takie stanowisko przedstawia we wtorek prezydium KK NSZZ "Solidarność".

20.11.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29

W stanowisku czytamy, że zgoda na okresy przejściowe w swobodnym przepływie osób i podejmowaniu zatrudnienia w Unii Europejskiej prowadzi do traktowania naszych pracowników jako drugiej kategorii zatrudnionych.

Według NSZZ "Solidarność" negocjacje oznaczają ustępstwa nie tylko jednej strony, ale i wszystkich układających się partnerów. Sposób negocjowania prezentowany przez władze w ostatnim czasie - według autorów stanowiska - rodzi niepokój, iż władze z powodu partykularnych interesów swego środowiska politycznego godzą się na ustępstwa w negocjacjach, co spowoduje większy sceptycyzm polskiego społeczeństwa wobec Unii Europejskiej. Może to mieć negatywny wpływ na wyniki referendum w sprawie przystąpienia Polski do Unii - czytamy w stanowisku.

Prezydium Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" negatywnie ocenia dotychczasowy sposób informowania społeczeństwa w tych ważnych kwestiach, a zwłaszcza przyjęcie stanowiska w sprawach istotnych dla pracowników bez konsultacji z ich przedstawicielami i dlatego domaga się przedstawienia w trybie pilnym stanowiska rządu polskiego w tych ważnych dla Polski kwestiach. (jd)

solidarnośćueunia
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)