Trwa ładowanie...
dpwbpuk
25-04-2007 16:40

NRA przeciwko "brutalnym" zatrzymaniom osób publicznych

Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej zaprotestowało przeciwko "brutalnym"
i "nieuzasadnionym względami procesowymi" zatrzymaniom osób
publicznych, które miały miejsce w ostatnim czasie.

dpwbpuk
dpwbpuk

"Obowiązkiem organów demokratycznego państwa jest respektowanie obowiązującego prawa i działanie w jego granicach. Dlatego Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej stanowczo protestuje przeciwko bezprecedensowemu i notorycznemu ostatnimi czasy nadużywaniu władzy przez służby powołane do ochrony bezpieczeństwa obywateli" - napisano w oświadczeniu.

"Brutalne, nieuzasadnione względami procesowymi, zatrzymania osób publicznych (lekarzy, prawników, posłów) oraz dramatyczne wydarzenie z godzin porannych 25 kwietnia 2007 r. powoduje konieczność wyrażenia stanowczego sprzeciwu" - podkreśliło prezydium NRA.

Naczelna Rada Adwokacka dodała też, że "popiera wszelkie wysiłki, które zmierzają do egzekwowania obowiązującego prawa, ale metody, które są przy tym stosowane nie mogą być sprzeczne z zasadą poszanowania godności człowieka".

NRA w swoim oświadczeniu nie wymienia nazwisk konkretnych osób, które miały zostać zatrzymane w "brutalny" lub "nieuzasadniony ze względów procesowych" sposób.

dpwbpuk

W środę rano była poseł SLD i była minister budownictwa Barbara Blida śmiertelnie postrzeliła się we własnym domu w trakcie jego przeszukiwania przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Pod koniec lutego w sprawie sposobu zatrzymywania przez policje i inne służby osób publicznych zastrzeżenia zgłaszał Rzecznik Praw Obywatelskich.

Wskazywał m.in., że zatrzymania "przed kamerami stacji telewizyjnych, jak w przypadku zatrzymania b. ministra skarbu Emila Wąsacza, nie znajduje żadnego uzasadnienia w celu prowadzonych działań". Wąsacz został zatrzymany i doprowadzony przez policję na przesłuchanie we wrześniu 2006 r., kilka tygodni później sąd uznał, że zatrzymanie było niezasadne.

RPO w piśmie skierowanym do szefa policji podkreślał, że wątpliwości budzi też stosowanie wobec zatrzymywanych środków przymusu bezpośredniego np. kajdanek. Przywołał tu przykład zatrzymania w lutym przez Centralne Biuro Antykorupcyjne ordynatora oddziału kardiochirurgii szpitala MSWiA w Warszawie Mirosława G. Rzecznik przypominał też sprawę lekarki którą po aresztowaniu przewieziono na badania skutą kajdankami.

dpwbpuk

SLD zapowiadał z kolei, że będzie domagać się od ministra spraw wewnętrznych i administracji wyjaśnienia, dlaczego doszło do przeszukania domu b. sekretarza Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, szefa stowarzyszenia "Ordynacka" Włodzimierza Czarzastego. W marcu policja przeszukała dom Czarzastego - policjanci szukali wspólnika lub broni zabitego niedaleko domu Czarzastego zabójcy dwóch osób z Wołomina.

Czarzasty twierdził wówczas, że w trakcie przeszukania antyterroryści kazali mu wraz z całą rodziną leżeć na podłodze i nie ruszać się. Według Czarzastego przeszukanie odbyło się bez pozwolenia - jego adwokat złożył na nie skargę w prokuraturze.

dpwbpuk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dpwbpuk
Więcej tematów