Nowy wiek emerytalny 2021. Będziemy pracować dłużej?
Nowy wiek emerytalny. Czy będzie podwyższenie wieku emerytalnego w 2021 roku? Jak się okazuje Krajowy Plan Odbudowy dotyczy także odbudowy Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Polacy będą mogli pracować dłużej, dzięki czemu pieniędzy na emerytury może być więcej?
W Polsce już niedługo może zacząć obowiązywać nowy wiek emerytalny. Może się tak stać, jeśli wprowadzone zostaną emerytury stażowe. Temat ten bardzo ciekawi wielu Polaków, dla których byłaby to szansa na szybsze ubieganie się o świadczenie. Czy będzie można przejść wcześniej na emeryturę? Trwają pracę nad wprowadzeniem zmian w emeryturach.
Emerytury 2021 i Krajowy Plan Odbudowy
Wiceprzewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich, Arkadiusz Pączka poinformował ostatnio w swoich mediach społecznościowych o planie wprowadzenia dodatkowych ulg dla tych seniorów, którzy zamiast emerytury wybiorą dalszą pracę.
Wiceprzewodniczący napisał, że w Krajowym Planie Odbudowy mowa jest o „automatycznym obniżeniu wysokości podatku dochodowego od wynagrodzenia z tytułu umów o prace i umowy zleceń dla osób, które osiągnęły prawo do przejścia na emeryturę a zdecydują się na kontynuacje zatrudnienia ”.
Ekspert emerytalny Oskar Sobolewski z Instytutu Emerytalnego w rozmowie z Radiem Zet powiedział, że można dojść do wniosku, że rząd zechce niejako z automatu utworzyć IKE dla tych pracowników, którzy takiego konta nie posiadają, a zabezpieczenie emerytalne ograniczają wyłącznie do przyszłych przelewów z ZUS.
Polacy nie chcą tak odkładać na emeryturę. Mało chętnych na PPK
Emerytury 2021. Wiek emerytalny w górę
Obecnie, aby przejść na emeryturę, trzeba osiągnąć wymagany wiek: 65 lat dla mężczyzn i 60 lat dla kobiet. Wkrótce może się to jednak zmienić. Jeśli mężczyzna w wieku 65 lat lub kobieta w wieku 60 lat podejmą decyzję o dalszej pracy, podatek dochodowy nie trafiałby do skarbówki, a do nowopowstałego Indywidualnego Konta Emerytalnego.
Według obowiązujących przepisów, aby móc wypłacić pieniądze z IKE należy m.in. dokonywać wpłat na konto przez co najmniej 5 lat kalendarzowych. W związku z tym rzeczywisty wiek emerytalny osób, które pozostaną na rynku pracy i założą Indywidualne Konto Emerytalne po skończeniu 60 lub 65 lat może wydłużyć się o 5 lat.
Źródło: Radio Zet