Nowy wariant koronawirusa już w Polsce. Szczepień wciąż nie ma
W pierwszej połowie października 2024 r. w Polsce zanotowano już ok. 12 tys. przypadków zakażeń COVID-19. Centrum e-Zdrowia uruchomiło w środę proces wystawiania e-skierowań na szczepienia przeciwko koronawirusowi. Jednak, jak alarmuje "Gazeta Wyborcza", skierowań wciąż nie ma.
Od lipca zauważalny jest znaczący wzrost liczby zakażeń wirusem Covid-19. Na pierwszy plan wysuwają się nowe podwarianty Omikronu, mianowicie JN.1 oraz KP.3.
Według danych umieszczonych na stronie koronawirusunas.pl, do połowy października 2024 r. w Polsce zarejestrowano 12,5 tys. przypadków zachorowań oraz 25 zgonów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Polska przed UE. Wspomnienia sprzed 20 lat: Było szaro i smutno
Nowy subwariant wirusa, oznaczony jako XEC, szybko rozprzestrzenia się w kraju. Chorzy najczęściej odczuwają symptomy takie jak uciążliwy kaszel i brak apetytu. Wielu pacjentów wspomina również o zatkanym nosie, stanach zmęczenia oraz problemach z oddychaniem.
Ministerstwo Zdrowia od kilku tygodni obiecuje, że na rynku pojawią się nowe szczepionki. W połowie września resort ogłosił, że pierwsze partie preparatów, które będą ukierunkowane na podwariant JN.1 koronawirusa, zostaną dostarczone do 15 października.
Gdzie te e-skierowania?
16 października ministra zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że tego dnia Centrum e-Zdrowia rozpoczęło wystawianie e-skierowań na szczepienie przeciw Covid-19. Skierowania miały być dostępne w Internetowym Koncie Pacjenta (IKP).
Szefowa resortu zdrowia wyjaśniała również, że osoby, które nie posiadają Internetowego Konta Pacjenta, otrzymają skierowanie automatycznie wygenerowane, kiedy zgłoszą się do punktu szczepień, takiego jak np. placówka podstawowej opieki zdrowotnej.
Jednak - jak przekazuje "GW", cytując wiadomości od czytelników - skierowań wciąż nie ma.
W tym roku Ministerstwo Zdrowia zakupiło 1 mln 54 tys. dawek szczepionek od dwóch producentów: Moderny i Novavaxu. Dziennikarze gazety skontaktowali się z ministerstwem zdrowia, na razie nie otrzymali odpowiedzi.
Źródło: Gazeta Wyborcza/WP