Trwa ładowanie...

Nowy szczep koronawirusa. Pojawiła się kolejna mutacja. Rząd wprowadza dodatkowe obostrzenia

Minister zdrowia Wielkiej Brytanii przekazał, że od 26 grudnia restrykcje epidemiczne rozszerzone zostaną na większą część wschodniej i południowo-wschodniej Anglii. Minister poinformował o kolejnej mutacji SARS-CoV-2. Na Wyspach padł w środę rekord zachorowań na kornawirusa.
Share
Nowy szczep koronawirusa. Wielka Brytania. Pojawiła się kolejna mutacja. Rząd wprowadza dodatkowe obostrzenia - zdjęcie ilustracyjne
Nowy szczep koronawirusa. Wielka Brytania. Pojawiła się kolejna mutacja. Rząd wprowadza dodatkowe obostrzenia - zdjęcie ilustracyjneŹródło: East News, Fot: AP, Associated Press
d41hn1p

Poważne ograniczenia, zbliżone do lockdownu i związane z pojawieniem się nowego, bardziej zakaźnego typu wirusa, obowiązują już w Londynie i jego okolicach. Od soboty będą obowiązywać także w części wschodniej i południowo-wschodniej Anglii.

To nie koniec złych wieści dla Brytyjczyków. Minister zdrowia Wielkiej Brytanii Matt Hancock poinformował też, że w Wielkiej Brytanii wykryto kolejny wariant koronawirusa. Potwierdzono go u osób mających kontakt z ludźmi, którzy niedawno podróżowali do Republiki Południowej Afryki.

- Ponadto nowy wariant wirusa wykryty w Wielkiej Brytanii przeszedł kolejną mutację i stał się bardziej zaraźliwy - oznajmił Hancock. Podkreślił też, że osoby, które w ciągu ostatnich dwóch tygodni były w RPA, muszą się poddać kwarantannie.

d41hn1p

Minister dodał, że w trybie natychmiastowym wprowadzane są ograniczenia dotyczące osób przybywających z RPA.

Nowy szczep koronawirusa. O 70 proc. bardziej zakaźny

W ubiegłym tygodniu władze RPA podały, że zidentyfikowano tam mutację koronawirusa, którą nazwano 501.V2. Prawdopodobnie ten właśnie typ wirusa odpowiada za znaczny wzrost zakażeń w RPA w ostatnich tygodniach.

W poniedziałek prof. Salim Abdool Karim, szef komisji doradczej rządu RPA, powiedział, że wirus 501.V2 jest obecnie częściej diagnozowany w kraju niż zwykły koronawirus.

d41hn1p

Doradczyni medyczna brytyjskiego rządu Susan Hopkins zapewniła, że zmutowana wersja koronawirusa wykryta w Wielkiej Brytanii jest inna niż wariant, jaki pojawił się w RPA. Niestety, obie mutacje są bardziej zakaźne niż podstawowy typ koronawirusa.

Członek doradzającej brytyjskiemu rządowi grupy naukowej ds. wirusów NERVTAG profesor Andrew Hayward poinformował w poniedziałek, że nowy szczep wykryty w Wielkiej Brytanii jest o 70 proc. bardziej zakaźny.

Hayward przypomniał, że drugi lockdown nie zdołał zmniejszyć liczby przypadków na niektórych obszarach. "To pokazuje, że mimo iż mieliśmy stosunkowo silne środki, które wystarczyły do stłumienia poprzedniego wirusa, nie wystarczyły one do stłumienia tego" - podkreślił.

Koronawirus w Wielkiej Brytanii. Padł kolejny rekord

Władze Wielkiej Brytanii poinformowały także w środę, że ostatniej doby wykryto w tym kraju rekordową liczbę nowych zakażeń koronawirusem - 39 237 przypadków. Brytyjski rząd przekazał także, że we wtorek z powodu COVID-19 zmarło 744 chorych.

Od początku pandemii w Wielkiej Brytanii odnotowano łącznie 2 149 551 przypadków zakażenia koronawirusem. Jest to szósty najwyższy bilans na świecie. Gorsza sytuacja epidemiczna jest tylko w USA, Indiach, Brazylii oraz Rosji i Francji. Przez COVID-19 w Wielkiej Brytanii zmarło łącznie 69 051 osób.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d41hn1p

Podziel się opinią

Share
d41hn1p
d41hn1p
Więcej tematów