Nowy system planetarny - nowe źródło życia we Wszechświecie?
Astronomowie z University of California w Berkeley odkryli w gwiazdozbiorze Wielkiej Niedźwiedzicy nieznany dotąd system planetarny znajdujący się w odległości 51 lat świetlnych od Ziemi. Jak pisze czwartkowy The Washington Post, centrum systemu stanowi gwiazda 47 Ursae Majoris o budowie chemicznej podobnej do Słońca.
Wokół tej gwiazdy krążą dwie podobne do Ziemi planety. Według astronomów, jest to jedyna zbieżność z naszym systemem słonecznym, bowiem w tamtym są tylko dwa ogromne ciała niebieskie. Każde z nich ma wielkość Jowisza, a ich masa wielokrotnie przekracza masę tego giganta. Na planetach występuje woda, może na nich istnieć życie.
Od 1995 r. odkryto ponad 70 podobnych systemów planetarnych. W ciągu ostatnich 3 lat naukowcom udało się także zdobyć dowód na istnienie układu, którego centrum stanowi aż 6 gwiazd, każda okrążana przez 2 lub 3 planety. Jednak ogłoszone w czwartek odkrycie to pierwszy przykład funkcjonowania systemu, gdzie ciała niebieskie obiegają swoją gwiazdę na niemal idealnie kolistych trajektoriach. (an)(aka)(kar)
Zobacz także:
artykuł na stronach The Washington Post