ŚwiatNowy, stary sekretarz generalny ONZ

Nowy, stary sekretarz generalny ONZ

Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych jednomyślnie wybrało Ban Ki Muna na drugą pięcioletnią kadencję na stanowisku sekretarza generalnego Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Nowy, stary sekretarz generalny ONZ
Źródło zdjęć: © PAP/EPA

Druga kadencja Ban Ki Muna rozpoczyna się 1 stycznia 2012 roku.

Ban Ki Mun (ur. 13 czerwca 1944 w Chungju) pełni funkcję sekretarza generalnego ONZ od 1 stycznia 2007 r., kiedy to przejął kierowanie Organizacją Narodów Zjednoczonych z rąk Kofiego Annana z Ghany. Przed objęciem stanowiska był południowokoreańskim politykiem, a także ministrem spraw zagranicznych i handlu Korei Południowej.

Ban Ki Mun już w styczniu 2011 r. zapowiedział, że będzie się ubiegał o drugą kadencję. W wywiadzie dla agencji Kyodo w sierpniu ubiegłego roku Ban tłumaczył, że w czasie drugiej kadencji ma zamiar kontynuować wysiłki związane z globalnymi wyzwaniami, takimi jak rozbrojenie nuklearne, ograniczenie ubóstwa, zmiany klimatu i poprawa przejrzystości działania ONZ. Dodał wówczas, że jeśli zostanie powtórnie wybrany, chce także zająć się kwestią programu nuklearnego Korei Północnej i demokratyzowaniem Birmy.

Reelekcję Ban Ki Muna uważano za przesądzoną. Mocarstwa zachodnie wyraziły mu uznanie m.in. za głośne poparcie "Arabskiej wiosny" i lobbing na rzecz rezolucji w sprawie Libii. Rzecznik Białego Domu Jay Carney oświadczył w tym miesiącu, popierając jego kandydaturę, że "pod przywództwem Ban Ki Muna Organizacja Narodów Zjednoczonych odgrywa kluczową rolę w odpowiedzi na kryzysy i wyzwania na świecie".

Ban Ki Mun podkreśla, że jednym z jego największych priorytetów jest "popieranie praw człowieka i sprawiedliwości na arenie międzynarodowej". Krytycy wypominają mu jednak, że wbrew tej deklaracji pozostaje bierny w sprawie łamania praw człowieka w Chinach. Na spotkaniu z chińskim prezydentem Hu Jintao Ban Ki Mun nie poruszył tematu uwięzienia chińskiego dysydenta, laureata Pokojowej Nagrody Nobla Liu Xiaobo.

Rada Bezpieczeństwa nominuje jednego kandydata na stanowisko sekretarza generalnego i przedstawia go do akceptacji Zgromadzeniu Ogólnemu Narodów Zjednoczonych. Każdy z pięciu stałych członków ma prawo weta wobec zaproponowanej kandydatury.

W ONZ nie ma formalnych ograniczeń co do liczby kadencji sprawowanych przez tę samą osobę; zwyczajowo są to dwie kadencje trwające łącznie 10 lat. Jednak w 1996 roku USA zawetowały ponowny wybór Egipcjanina Butrosa Ghalego, który usiłował szybko zreformować ONZ.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (2)