Trwa ładowanie...
sondaż

Nowy sondaż wyborczy. PiS mocno w górę, Nowoczesna nie wchodzi do Sejmu

Prawo i Sprawiedliwość zyskało 5 pkt. proc. w nowym badaniu i w tym momencie chce na nią zagłosować 37,4 procent. PSL, Nowoczesna i Razem tracą poparcie, a reszta partii stoi w miejscu. To dość zaskakujące wyniki. Wyjasniamy, dlaczego.

Share
Nowy sondaż wyborczy. PiS mocno w górę, Nowoczesna nie wchodzi do Sejmu
Źródło: PAP
d16dow3

O prawie 5 procent wzrosło przez miesiąc, od 7 czerwca, poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości - tak wynika z sondażu IBRIS sporządzonym na zlecenie "Rzeczpospolitej". Na PIS chce zagłosować 37,4 procent Polaków.

Druga w zestawieniu jest Platforma Obywatelska, która może liczyć na 26,3 proc. poparcia. Na trzecim miejscu jest SLD (9,7 proc.), potem Kukiz'15 (5,7 proc.) oraz PSL (5,3 proc.). Na uwagę zasługuje mocny spadek poparcia Nowoczesnej. W tej chwili chce na nią zagłosować tylko 3,2 proc. Polaków.

"Ludzie przestali wierzyć, że Nowoczesna jest jeszcze samodzielną partią"

Jak zauważa "Rz", PiS jest jedyną partią, która notuje wakacyjny wzrost w sondażu. Badanie jest szczególnie bolesne dla Nowoczesnej, która wyraźnie nie może się podnieść po odejściu znanych polityków: Joanny Scheuring-Wielgus i Ryszarda Petru.

d16dow3

"Ludzie przestali wierzyć, że Nowoczesna jest jeszcze samodzielną partią. W sondażach z maja i czerwca widać wyraźnie, że PO zyskała kilka punktów - to właśnie wyborcy Nowoczesnej, którzy wiedzą, że duży gracz może więcej" - skomentowała prof. Ewa Marciniak, politolog z UW.

Wyniki są dość zaskakujące, zwłaszcza, że badanie zostało prowadzone już po wystąpienia premiera Mateusza Morawieckiego w Parlamencie Europejskim, protestach w obronie Sądu Najwyższego oraz ekspresowej nowelizacji ustawy o IPN.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Joanna Scheuring-Wielgus: politycy PiS nienawidzą Unii, idą tam tylko po kasę"

d16dow3

Podziel się opinią

Share
d16dow3
d16dow3
Więcej tematów