Nowy sondaż CBOS. 36 proc. chce głosować na PiS, 18 proc. na Nowoczesną, 14 proc. na PO, a 11 proc. na Kukiz'15. Inne ugrupowania nie weszłyby do Sejmu
• Największym poparciem cieszy się Prawo i Sprawiedliwość - 36 proc.
• Za PiS znajdują się Nowoczesna (18 proc.) i Platforma Obywatelska (14 proc.)
• W Sejmie znalazłoby się też ugrupowanie Kukiz'15 z poparciem 11 proc.
• Sondaż CBOS przeprowadzony został w dniach 21-28 stycznia 2016 r.
W trzeciej dekadzie stycznia 36 proc. badanych zadeklarowało chęć głosowania na Prawo i Sprawiedliwość, 18 proc. na Nowoczesną, 14 proc. na Platformę Obywatelską, a 11 proc. na ugrupowanie Kukiz'15 - wynika z sondażu CBOS.
Jak podaje CBOS, od poprzedniego badania nie zmieniła się kolejność partii zajmujących czołowe miejsca w rankingu poparcia.
Gdyby wybory parlamentarne odbywały się w trzeciej dekadzie stycznia, w Sejmie znalazłyby się tylko cztery ugrupowania i, tak jak w ostatnich wyborach, najwięcej głosów (36 proc., od poprzedniego pomiaru spadek o 3 punkty procentowe) zdobyłoby Prawo i Sprawiedliwość (wraz z Polską Razem i Solidarną Polską)
- podkreśla CBOS.
Na drugim miejscu pod względem społecznego poparcia znalazła się Nowoczesna Ryszarda Petru (18 proc., spadek o 4 punkty), trzecie miejsce zajęła Platforma Obywatelska (14 proc., wzrost o 1 punkt), a miejsce czwarte - ugrupowanie Kukiz'15 (11 proc., wzrost o 2 punkty procentowe).
Zdecydowanie mniejsze poparcie niż czterej liderzy rankingu uzyskały - i plasują się poniżej progu wyborczego - pozostałe partie.
Czterech na stu zamierzających głosować w wyborach parlamentarnych poparłoby obecnie Koalicję Odnowy Rzeczypospolitej Wolność i Nadzieja (4 proc., wzrost o 1 punkt). Następne miejsce zajmuje Sojusz Lewicy Demokratycznej (3 proc., wzrost o 1 punkt).
Po 2 proc. badanych zagłosowałoby natomiast na Polskie Stronnictwo Ludowe (bez zmian) oraz Partię Razem (spadek o 1 punkt). Poparcie dla Twojego Ruchu spadło poniżej 1 proc.
"Od poprzedniego styczniowego badania spadło zainteresowanie udziałem w głosowaniu, natomiast wśród zamierzających głosować poparcie dla partii politycznych zmieniło się w niewielkim zakresie. Największą zmianą jest czteropunktowy spadek poparcia dla Nowoczesnej Ryszarda Petru, która jednak nadal w sondażu wyprzedza, dysponującą drugą siłą w parlamencie, Platformę Obywatelską" - podkreśla CBOS.
Jak wynika z sondażu, w trzeciej dekadzie stycznia zamiar głosowania w wyborach do Sejmu i Senatu zadeklarowało 63 proc. dorosłych Polaków, czyli o 4 punkty procentowe mniej niż dwa tygodnie wcześniej.
Jednocześnie o 4 punkty procentowe zwiększył się odsetek badanych wahających się, czy iść na wybory parlamentarne, gdyby miały się odbyć w najbliższą niedzielę po badaniu (17 proc.). Absencję w tych wyborach zapowiedział co piąty badany (20 proc.).
Sondaż dotyczący preferencji partyjnych w trzeciej dekadzie stycznia CBOS przeprowadził w dniach 21-28 stycznia 2016 r. na liczącej 992 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.