Trwa ładowanie...

Nowy serial w niemieckiej telewizji. Polka Magda - superopiekunka

"Magda macht das schon" to tytuł nowego serialu komediowego, który od 5 stycznia gości w programie stacji RTL. Niemiecka prasa ostro krytykuje produkcję.

Share
Nowy serial w niemieckiej telewizji. Polka Magda - superopiekunka
Źródło: DW
d2qsgde

Kolońska stacja telewizyjna RTL od czwartku (5.01.2016, godz. 21.15) emituje 7-odcinkowy serial komediowy "Magda macht das schon" ("Magda sobie poradzi"), którego kanwa jest prosta: śliczna dziewczyna z Polski pomaga niemieckiej rodzinie w opiece nad obłożnie chorą babcią - z trzema złamaniami.

Polka nie uosabia wykorzystywanej przez niemiecką rodzinę ofiary, tylko jest wręcz nadzieją dla wszystkich, że wyciągnie ich z rozlicznych trudności. Jest zabawna, potrafi kontrować głupie docinki i doskonale sobie ze wszystkim radzi. Z pewnością można by zrobić z tego sympatyczny serial, ale niemiecka prasa kręci nosem.

d2qsgde

"Sueddeutsche Zeitung" zauważa: "Właściwie jest to kanwa, na której można by osnuć fajną historię. Jest postać outsiderki, której można by przydać pozytywnych cech. Jest starzejące się społeczeństwo, nad którym można by się zastanowić i kilka stereotypów, którymi można by się pobawić.

Taki zamiar mieli też pewnie twórcy tego sitcomu, ale z tych paru stereotypów zrobiło się ich bardzo wiele. Magda Woźniak, urocza 29-latka, katoliczka, świetnie gotująca, z lakierem na paznokciach równie krwistoczerwonym jak jej szpilki. Jej podopieczna to starsza pani, kiedyś wypędzona ze Śląska, która do poduszki czyta wspomnienia z utraconej ojczyzny i chowa wszystkie kosztowności, podejrzewając, że Polka może ją okraść".

Monachijska gazeta krytykuje też obsadę, bo niby-polski akcent głównej bohaterki brzmi trochę sztucznie. "Widz im dłużej ogląda serial, tym bardziej zadaje sobie pytanie, dlaczego twórcy nie pokusili się o nieco więcej autentyzmu i nie zaangażowali jakiejś polskiej aktorki".

"Spiegel Online" pisze, że &"RTL jest w tym momencie wynalazcą polsko-niemieckiej satyry najniższych lotów. Serial opiera się na fakcie, że tysiące kobiet z Europy Wschodniej porzuca swoje rodziny, żeby pomóc Niemcom w opiece nad staruszkami. To aktualny temat, na który z lubością rzucił się RTL. Kiedy spojrzeć na to przychylnie, można powiedzieć, że telewizja udziela głosu i pokazuje twarz wielu kobiet pracujących w Niemczech z wielkim poświęceniem. W tym przypadku ta twarz jest śliczna. Austriacka aktorka Verena Altenberger wciela się w rolę Magdy Woźniak. Jest zawsze świetnie umalowana, na obcasach i z głębokim dekoltem. To znakomite otoczenie dla ważnych klientów lokujących w tym paśmie swoje reklamy, którzy nie chcą swoich produktów widzieć między przykrymi politycznymi przesłaniami i smutnymi problemami społecznymi".

d2qsgde

Medialny portal DWDL krytykuje niezbyt wybredne poczucie humoru: "Oglądając ten serial nikt nie musi się obawiać, że umknie mu jakiś gag, bo każdy z nich zbliża się z wielkim rumorem. Po kwadransie obrobione są już właściwie wszystkie polskie stereotypy".

Portal web.de kwituje tę produkcję RTL stwierdzeniem, że "tak płytkich dowcipów nie robił nawet Harald Schmidt". "Film został szybko nakręcony i szybko pójdzie w niepamięć".

Opr.: Małgorzata Matzke

Zobacz także:

d2qsgde

Podziel się opinią

Share
d2qsgde
d2qsgde
Więcej tematów