Czteromiejscowy, I-23 Manager to pierwszy od 1989 r. polski samolot całkowicie zaprojektowany przez polskich konstruktorów. W poniedziałek odbyła się uroczystość wręczenia certyfikatu Instytutowi Lotnictwa w Warszawie oraz Polskim Zakładom Lotniczym w Świdniku, które przy udziale Komitetu Badań Naukowych prowadziły od 1994 roku prace związane z projektem samolotu.
Witold Wiśniowski, dyrektor Instytutu Lotnictwa powiedział, że taki certyfikat umożliwia sprzedaż tego samolotu na rynku polskim, a także zagranicznym. To jest przepustka do sprzedaży. Dzisiaj mam zaproszonych klientów z całej Polski oraz ze Stanów Zjednoczonych. Wszyscy są zdania, że ten samolot powinno udać się sprzedać, ponieważ jest zapotrzebowanie na tego typu samoloty - zapewnił Witold Wiśniowski.
Jak poinformował Wirtualna Polskę Instytut Lotnictwa, zaprojektowana tamże maszyna od samego początku pomyślana był jako jednostka spełniająca swoje funkcje wyłącznie w transporcie cywilnym, począwszy od przewozu osób, poprzez zastosowanie w ratownictwie, ochronie granic czy patrolowaniu lasów lub obszarów chronionych.
Maszyna uzyskała wiele pozytywnych ocen znanych konstruktorów lotniczych i specjalistów. Przeznaczona jest do wykonania lotów dyspozycyjnych oraz szkolenia i treningu pilotów w lotach nawigacyjnych według przyrządów.
Według konstruktorów, maszyna ma kosztować mniej niż produkty konkurencji. Przeznaczona jest między innymi dla biznesmenów, którzy chcą ominąć procedury związane z odprawą na lotniskach.
Głównym konstruktorem samolotu I-23 jest inżynier Alfred Baron z Instytutu Lotnictwa. (kar)