Nowy Rzecznik Praw Obywatelskich. Jest termin zgłaszania kandydatów
19 marca mija termin zgłaszania kandydatów na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich - poinformował wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski. Będzie to już czwarta próba wybrania następcy Adama Bodnara. Trybunał Konstytucyjny we wtorek już po raz ósmy odwołał rozprawę ws. konstytucyjności przepisu dotyczącego kadencji RPO.
09.03.2021 18:57
Wiadomość o nowym terminie zgłaszania kandydatów na RPO Zgorzelski przekazał po wtorkowym posiedzeniu Prezydium Sejmu.
- Na dzisiejszym Prezydium Sejmu pani marszałek (Elżbieta Witek - przyp. red.) wyznaczyła kolejny już termin na zgłaszanie kandydatów na RPO. Termin ten to 19 marca - powiedział poseł PSL.
Polityk podkreślił, iż "można się spodziewać, że najprawdopodobniej strona opozycyjna spróbuje wskazać jednego kandydata, a z nieoficjalnych źródeł wynika, że Zjednoczona Prawica ma już swojego kandydata" - dodał.
Na pytanie, czy kandydatką obozu władzy będzie senator Lidia Staroń, odpowiedział: "Milczenie jest złotem".
Zobacz też: Miażdżący sondaż WP. Andrzej Duda zaniepokojony? Rzecznik ucina dyskusję
Nowy RPO. Kolejna próba wybrania następcy Adama Bodnara
Choć oficjalnie kadencja Adama Bodnara zakończyła się na początku września 2020 roku, to nadal zgodnie z Konstytucją sprawuje on swoją funkcję do czasu wybrania jego następcy. Tego nie udało się jednak zrobić już trzykrotnie - dwa razy głosami Zjednoczonej Prawicy Sejm odrzucił kandydaturę mec. Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz, którą popierała większa część opozycji.
W końcu posłowie na Rzecznika Praw Obywatelskich powołali kandydata PiS wiceszefa MSZ Piotra Wawrzyka. Na jego kandydaturę nie zgodził się jednak Senat, a cała procedura musi teraz ruszyć od nowa.
W kuluarach mówi się, że nową kandydatką na następcę Bodnara może być senator Lidia Staroń. - Jeżeli z Sejmu trafi do nas kandydatura pani senator Lidii Staroń, będzie potraktowana tak samo, z należytym szacunkiem, z należytą starannością, po to, ażeby wszystkim kandydatom zawsze stwarzać równe, takie same warunki - oświadczył już marszałek Senatu.
Trybunał Konstytucyjny odwołał rozprawę ws. kadencji RPO. Po raz ósmy
W zamieszaniu wokół wyboru RPO uczestniczy też po części Trybunał Konstytucyjny. Biuro TK przekazało we wtorek, że wyznaczona na środę rozprawa ws. przepisu dotyczącego kadencji RPO zostaje odwołana. Nowy termin wyznaczono już po raz ósmy - odbędzie się ona 25 marca.
"Uwzględniając wniosek RPO, a tym samym umożliwiając RPO merytoryczne ustosunkowanie się do pisma procesowego wnioskodawców, TK odwołał termin rozprawy wyznaczony na 10 marca i wyznaczył nowy termin na 25 marca na godz. 13" - poinformował Trybunał Konstytucyjny.
W zeszłym tygodniu RPO informował, że złożył wniosek ws. zmiany terminu planowanej na 10 marca rozprawy. Powodem wniosku było niedawne pismo przedstawiciela wnioskodawców, w którym wskazano nowy wzorzec kontroli zaskarżonego przez nich przepisu. Rzecznik argumentował, że powinien mieć w związku z tym czas na przedstawienie swojego stanowiska odnoszącego się do tego dodatkowego pisma.
Sprawę przed TK zainicjowała grupa posłów PiS. Politycy poprosili o zbadanie konstytucyjności ustawowego przedłużenia pięcioletniej kadencji Rzecznika Praw Obywatelskich w sytuacji, gdy upłynie jego kadencja, a następca nie zostanie wybrany.