Nowy rektor w Collegium Humanum. Rusza naprawa uczelni
Na stanowisko rektora Collegium Humanum mianowany został Paweł Poszytek. Na jego barkach spoczywać będzie zadanie restrukturyzacji uczelni, która stała się obiektem krytyki po tym, jak ujawnione zostały działania poprzedniego rektora, aresztowanego w lutym Pawła Cz.
Paweł Poszytek, wieloletni dyrektor generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, która zarządza w kraju największymi europejskimi programami edukacyjnymi, w tym europejskim Erasmusem, powiedział "Rzeczpospolitej", że jego misja zaplanowana jest na trzy miesiące. - Podjąłem się tego zadania, by dokonać kompleksowego audytu uczelni, uporządkować ją, rozpoznać skalę nadużyć, ale także sprawdzić jej zdrowe części – powiedział gazecie nowy rektor.
Został on mianowany na to stanowisko przez Bartosza Klepacza, zarządcę restrukturyzacyjnego uczelni, działającego z ramienia prokuratury. Mecenas Magdalena Stryja, od 14 marca włączona do prac zespołu ds. restrukturyzacji, ma przejąć obowiązki prorektora ds. rozwoju i współpracy Collegium Humanum.
Zespół ekspertów ma zadbać o majątek instytucji oraz zapewnić jej dalsze działanie zgodne z prawem. Chodzi o ochronę interesu studentów i kadry akademickiej. Działania naprawcze mają zapewnić dalsze studia i godne zatrudnienie nauczycieli i pracowników administracji.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Nowi rektorzy rozpoczęli już proces weryfikacji wszelkich procedur i procesów w uczelni. Ma nastąpić rozpoznanie skali nadużyć.
Afera Collegium Humanum. Nowy rektor przeprowadzi działania naprawcze
Collegium Humanum powstało w 2018 roku. Rektor uczelni Paweł Cz. ma obecnie postawionych 30 zarzutów i przebywa w areszcie. Jest podejrzewany o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, przywłaszczenie mienia na szkodę uczelni, nadużycie stosunku zależności służbowej i doprowadzenia innych osób do obcowania płciowego lub poddania się innym czynnościom seksualnym. Zarzuca mu się także kierowania gróźb wobec świadków w celu wywarcia wpływu na zeznania w sprawie.
Latem 2022 roku "Newsweek" opisał, jak politycy w ekspresowym tempie, na podstawie pracy zaliczeniowej, zdobywali w Collegium Humanum dyplomy MBA.
W kwietniu tego roku okazało się, że wystawianie poświadczających nieprawdę dokumentów ukończenia studiów to nie jest jedyna patologia związana z uczelnią. "Newsweek" ujawnił mobbing, defraudację pieniędzy publicznych, nadużywanie przez rektora władzy, straszenie ludzi, a także nadawanie tytułów magisterskich zamożnym Rosjanom w filii w Uzbekistanie.
Źródło: "Rzeczpospolita", "Newsweek"