Trwa ładowanie...

Nowy przepis MEN utrudni życie rodzin. Legitymacje i świadectwa będą mogli odebrać tylko rodzice

Ministerstwo Edukacji Narodowej nie ułatwi życia uczniów i rodziców. W życie weszły nowe przepisy. Od 6 września niepełnoletni uczniowie nie będą mogli odebrać legitymacji i świadectwa. Dokument zostanie wydany tylko rodzicom.

Nowy przepis MEN utrudni życie rodzin. Legitymacje i świadectwa będą mogli odebrać tylko rodziceŹródło: WP.PL, fot: WP.PL
ddliokc
ddliokc

Rodzice i dyrektorzy szkół nie rozumieją, co kierowało MEN podczas tworzenia nowych przepisów. Zgodnie z regulacjami szkoły nie mają prawa wydać niepełnoletniemu uczniowi lub absolwentowi świadectwa i legitymacji szkolnej. Przepis dotyczy zarówno dzieci uczących się w szkole podstawowej, jak i nastolatków ze szkół średnich.

Nowe przepisy MEN. Które dokumenty odbiorą rodzice?

- Szkoła prowadzi imienną ewidencję wydanych świadectw ukończenia szkoły, indeksów, legitymacji szkolnych, e-legitymacji szkolnych, mLegitymacji szkolnych oraz zaświadczeń o zawodzie, a także świadectw dojrzałości, aneksów do świadectw dojrzałości, certyfikatów, dyplomów, zaświadczeń o szczegółowych wynikach egzaminu ósmoklasisty i zaświadczeń o wynikach egzaminu maturalnego, przekazywanych szkole przez okręgową komisję egzaminacyjną, oraz duplikatów świadectw ukończenia szkoły, indeksów, legitymacji szkolnych i e-legitymacji szkolnych. Ewidencja zawiera: imię (imiona) i nazwisko, numer PESEL ucznia albo absolwenta, numer wydanego dokumentu, datę odbioru dokumentu oraz podpis pełnoletniego ucznia lub rodziców niepełnoletniego ucznia albo absolwenta – czytamy w rozporządzeniu ministra edukacji narodowej.

Które dokumenty będą musieli odbierać rodzice? Problem może rozpocząć się już we wrześniu, kiedy to nowi uczniowie będą chcieli odebrać swoją legitymację. Utrudnienia powrócą w czerwcu podczas zakończenia roku szkolnego. Niepełnoletni uczniowie oraz ich rodzice będą musieli wspólnie wybrać się na zakończenie roku szkolnego, aby odebrać świadectwa oraz zaświadczenia o wyniku egzaminów.

Źródło: Gazeta Wyborcza

ddliokc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
ddliokc
Więcej tematów