Trwa ładowanie...

Nowy program rządu. Pochłonie 35 mln zł

Rząd uruchamia program promocji wolontariatu, tzw. Korpus Solidarności. Jego celem jest budowa zaufania społecznego i więzi społecznych. Na wspieranie zaangażowania Polaków przeznaczono 35 mln zł.

Nowy program rządu. Pochłonie 35 mln złŹródło: PAP, fot: Tomasz Gzell
d4j16e7
d4j16e7

W ramach programu ma powstać specjalna baza danych wolontariuszy i organizacji poszukujących osób do pomocy. Chętni (w wieku 18-25 lat) mogą skorzystać z tzw. roku wolontariatu kompetencji: dwunastu miesięcy stałego, codziennego wolontariatu w wybranych placówkach. Wolontariusz będzie miał zapewnione m.in. zakwaterowanie, wyżywienie i kieszonkowe na podstawowe potrzeby. Rozwiązanie wzorowane jest na niemieckim "roku socjalnym" czy norweskim "gap year".

Pieniądze na program mają pochodzić z 4 proc. wpływów z gier objętych monopolem państwa, jakie wpływają do Funduszu Wspierania Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Finansowane będą wydatki związane ze wspieraniem wolontariuszy, koordynatorów i organizatorów wolontariatu oraz benefity dla wolontariuszy (zniżki na imprezy kulturalne czy bilety na komunikację publiczną), staże i szkolenia koordynatorów. Jak podaje "Rzeczpospolita", tym roku rząd wyda na program 380 tys. zł, w kolejnych latach - od 3 do 6 mln zł.

Problem rośnie. Duży spadek

Z badań stowarzyszenia Klon/Jawor z końca 2016 roku wynika, że problem z polskim wolontariatem rośnie - w ciągu ostatnich 12 lat poziom "wskaźnika wolontariatu" spadł z 24 proc. do 20 proc. Co gorsza, spada zainteresowanie wśród młodych i osób starszych, które stanowiły dwie najbardziej zaangażowane grupy.

d4j16e7

Program wspierania wolontariatu ma zachęcić Polaków do angażowania się w pomoc innym w sposób długofalowy. "Większość wolontariuszy angażuje się sporadycznie: 51 proc. robi to kilka razy w roku" - czytamy w rządowym raporcie. Badania wskazują, że jedną z barier jest niechęć do podejmowania zobowiązania (wskazuje na to aż 58 proc. badanych).

Odsetek stowarzyszeń i fundacji, które korzystają z pracy wolontariuszy, systematycznie wzrasta. Jeszcze dziewięć lat temu robiło to tylko 40 proc. organizacji, obecnie już 61 proc. Najczęściej z pracy wolontariuszy korzystają organizacje działające w obszarze usług socjalnych i pomocy społecznej (78 proc.).

Źródło: rp.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Petru do Hofmana: Miłość jest ważniejsza niż polityka

d4j16e7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4j16e7
Więcej tematów