Trwa ładowanie...
02-01-2015 17:57

Nowy prezydent Poznania sprawdza inwestycje i wprowadza zmiany w UM

- Nie może być tak, że rowerem dojeżdżam do pracy w 30 minut, a komunikacją miejską ponad godzinę - mówi Jacek Jaśkowiak, który reorganizuje strukturę Urzędu Miasta.

Nowy prezydent Poznania sprawdza inwestycje i wprowadza zmiany w UMŹródło: WP.PL, fot: Zenon Kubiak
d4a7p0i
d4a7p0i

- Chodzi o to, aby za pewne obszary była jednoosobowa odpowiedzialność. Dzięki temu, jeśli coś nie będzie działać prawidłowo, łatwo będzie wskazać osobę, która robi coś nie tak, wyciągnąć wnioski i szybko to naprawić - wyjaśnia Jaśkowiak.

Zmieni się przede wszystkim podział obowiązków poszczególnych zastępców prezydenta miasta. Jakub Jędrzejewski będzie odpowiadał m.in. za sport i nadzór działalności Biura Nadzoru Właścicielskiego.

- Rozumiem, że jedna na dziesięć inwestycji może mieć jakieś opóźnienie, albo kosztować więcej niż pierwotnie zakładano, ale w ostatnich latach w Poznaniu było odwrotnie - jedna na dziesięć inwestycji była realizowana w zakładanym terminie i budżecie. To niedopuszczalne - uważa prezydent Jaśkowiak.

Prezydent zlecił audyt kilku największych inwestycji z ostatnich lat. Chodzi m.in. o budowę Stadionu Miejskiego, przebudowę ronda Kaponiera czy ul. Grunwaldzkiej.
- Nie chodzi o szukanie kozłów ofiarnych, ale sprawdzenie przyczyn błędów, aby nie dopuścić do nich w przyszłości - wyjaśnia i zapewnia, że już po pierwszych analizach widać, że inwestycje można realizować sprawniej niż do tej pory - tłumaczy Jaśkowiak.

d4a7p0i

Wiceprezydent Mariusz Wiśniewski ma odpowiadać m.in. za oświatę i rewitalizację. Istotną zmianą będzie to, że z tą ostatnią będzie ściśle powiązane Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków, wcześniej podlegające Wydziałowi Kultury.

Największe zmiany dotyczą jednak Wydziału Gospodarki Komunalnej i Polityki Mieszkaniowej, który zostanie podzielony na Wydział Gospodarki Komunalnej i Wydział Transportu i Zieleni, a polityka mieszkaniowa ma podlegać Wydziałowi Zdrowia i Polityki Społecznej. Ma to ułatwić planowanie i realizację inwestycji infrastrukturalnych.

- Jednym z najważniejszych naszych celów jest przekonanie poznaniaków do tego, aby przesiedli się z samochodów do środków komunikacji zbiorowej - wyjaśnia wiceprezydent Maciej Wudarski, który będzie odpowiadał za politykę transportową.

To jednak wymaga poprawienia jakości komunikacji miejskiej w Poznaniu, o czym w piątek przekonał się na własnej skórze prezydent Jaśkowiak.
- Mój autobus w ogóle nie przyjechał na przystanek, musiałem czekać na następny, przez co jechałem do pracy godzinę i 15 minut, podczas gdy rowerem dojazd zajmuje mi pół godziny - mówi prezydent, który jak się okazało, nie miał pojęcia, że 2 stycznia Zarząd Transportu Miejskiego ogłosił obowiązywanie sobotniego rozkładu jazdy.

d4a7p0i

Wiceprezydent Wudarski przyznaje, że chciałby m.in. obniżenia cen biletów komunikacji miejskiej, ale w tej kwestii decyzja należy i tak do Rady Miasta.

Czwarty wiceprezydent, którego nazwisko poznamy 13 stycznia, będzie odpowiedzialny za politykę zdrowotną, społeczną i mieszkaniową. W nowej strukturze Urzędu Miasta ma wzrosnąć rola sekretarza miasta, który ma być pierwszym recenzentem nowych pomysłów władz Poznania i być na równi z wiceprezydentami.

Na pierwsze efekty prac nowych władz Poznania Jacek Jaśkowiak prosi poznaniaków o zaczekanie do 31 marca. Wtedy ma przedstawić pierwsze wnioski wynikające z analiz dotychczasowego funkcjonowania miasta oraz zaprezentować kalendarz realizacji swoich obietnic wyborczych.

- Do końca stycznia na pewno znikną samochody z dziedzińca placu Kolegiackiego. Chciałbym też, aby do 31 marca udało się utworzyć przejście dla pieszych na dworzec PKP - zapowiada Jacek Jaśkowiak.

d4a7p0i
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4a7p0i
Więcej tematów