"Nowy poczet władców Polski. Świerzy kontra Matejko" - wystawa na Zamku Królewskim
Polscy władcy są tak samo niezwykli, jak dzieje naszego kraju. Szczycimy się postaciami walecznymi, mądrymi, szlachetnymi. Mniej wiemy o nikczemnikach, tchórzach, szaleńcach. Jednych i drugich można poznać od bardziej ludzkiej strony na wystawie "Nowy poczet władców Polski. Świerzy kontra Matejko". Znakomity polski grafik Waldemar Świerzy namalował pierwszy od ponad 120 lat poczet królów i książąt polskich w oparciu o najbardziej aktualną wiedzę historyczną.
08.06.2015 | aktual.: 09.06.2015 14:11
Barwne, emocjonalne portrety Świerzego są na wystawie zestawione z monumentalnymi rysunkami Jana Matejki. Obrazom towarzyszą soczyste opisy prezentujące władców jako ludzi z ich głośno chwalonymi zaletami jak i skrupulatnie ukrywanymi wadami.
Na wystawie dowiemy się, że Mieszko II Lambert, syn Bolesława Chrobrego pisał i czytał po łacinie, znał grekę, niemiecki, fundował liczne kościoły, ale królem był kiepskim. Gdy stracił władzę i uciekł do Czech, jak napisał Gall Anonim: Czesi schwytali [go] zdradziecko na wiecu i rzemieniami skrępowali mu genitalia, tak, że nie mógł już płodzić.
Z kolei Jan III Sobieski, wysoki, postawny i silny mężczyzna był, jak wszyscy wiedzą doskonałym wojownikiem i dowódcą. Wiele lat spędził na polach bitewnych, zyskując tytuł hetmana wielkiego. Zmarł w wieku 67 lat, zarażony przez swoją ukochaną Marysieńkę przywleczonym z Francji syfilisem.
Króla Augusta II Sasa nie bez wzajemności ubóstwiały kobiety. Uwikłany w liczne romanse, z których wiele wywołało niemałe kontrowersje, władca spłodził tabuny potomków. Historycy szacują, że mogło ich być od 300 do 360. Jeżeli te szacunki są prawidłowe, to geny władcy może mieć każdy współczesny Polak!
O tym, który z władców był karłem, który kaleką, impotentem, lubieżnikiem, który ascetą, a który wzorem rycerza dowiesz się na wystawie.
Wystawa "Nowy poczet władców Polski. Świerzy kontra Matejko" czynna w Zamku Królewskim w Warszawie do 19 lipca 2015 roku. Wstęp wolny.
Zapraszamy na stronę www.nowypoczet.pl i stronę FB Waldemar Świerzy "Nowy poczet władców Polski"