Trwa ładowanie...
d42ne05
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Nowy plan walki z terroryzmem. Francja stworzy ośrodki resocjalizacji dla "osób zradykalizowanych" i zagrożonych dżihadyzmem

• Premier Francji Manuel Valls przedstawił nowy plan walki z dżihadystami
• Powstaną ośrodki łagodzenia postaw radykalnych w każdym regionie
• Na projekt Francja chce przeznaczyć około 40 mln euro
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Nowy plan walki z terroryzmem. Francja stworzy ośrodki resocjalizacji dla "osób zradykalizowanych" i zagrożonych dżihadyzmem
(PAP, Fot: ETIENNE LAURENT)
d42ne05

W każdym regionie Francji powstanie do końca 2017 roku specjalny ośrodek resocjalizacji dla "osób zradykalizowanych" i zagrożonych dżihadyzmem - ogłosił premier Manuel Valls przedstawiając nowy plan walki z radykalizacją i terroryzmem.

Na projekt obejmujący działania do końca 2018 roku państwo ma przeznaczyć ok. 40 mln euro. Przewiduje się, że w ciągu dwóch lat dwukrotnie zwiększy się skuteczność ścigania młodych ludzi aktywnych w środowiskach dżihadystów lub mogących dołączyć do ich radykalnych organizacji.

- Walka z dżihadyzmem to bez wątpienia wielkie wyzwanie dla naszego pokolenia - powiedział Valls podczas konferencji prasowej, na której obecni byli także szefowie różnych resortów, m.in. spraw wewnętrznych i sprawiedliwości.

d42ne05

Pierwszy ośrodek łagodzenia postaw radykalnych ma powstać tego lata - zapowiedział premier, dodając, że pierwsi pensjonariusze będą dla władz wyznacznikiem "szczerości i woli trwałej resocjalizacji".

Valls poinformował, że przynajmniej połowa nowych ośrodków ma przyjmować - na wniosek wymiaru sprawiedliwości - ludzi, których nie można umieścić w areszcie. Według danych AFP, która powołuje się na dziennik "Le Parisien", we Francji - gdzie w 2015 roku doszło do zamachów terrorystycznych, w których zginęło prawie 150 ofiar - jest blisko 10 tys. silnie zradykalizowanych osób.

Nadzorowaniem nowych ośrodków ma zająć się specjalnie utworzony "krajowy oddział koordynacji i wsparcia" działań prowadzonych przez prefektury i departamenty. Rząd zapowiedział także częstsze kontrole osób pełniących ważne stanowiska administracyjne; ten system nadzoru ma być dostępny "także podczas przygotowań do dużych imprez", jak np. Euro 2016, które rozpocznie się we Francji na początku czerwca.

Rząd planuje także "prowadzić silną retorykę" antyterrorystyczną, co ma udaremnić wysiłki "dzihadystycznej i salafickiej propagandy oraz zakrojony na wielką skalę plan werbunku" terrorystów.

d42ne05

Wśród rządowych planów wymienia się także stworzenie "stałej rady naukowej" ds. radykalizacji i terroryzmu, która miałaby koordynować działania badawcze i zacieśniać współpracę między naukowcami i urzędnikami zajmującymi się antyterroryzmem.

Ponadto premier zapowiedział, że tego lata stopniowo będzie wchodził w życie we Francji system europejskiego rejestru danych pasażerów linii lotniczych PNR (ang. passenger name record). "To będzie pierwszy PNR w Europie kontynentalnej" - podkreślił Valls.

d42ne05

Podziel się opinią

Share

d42ne05

d42ne05
Więcej tematów