Trwa ładowanie...
09-05-2016 14:30

Nowy plan walki z terroryzmem. Francja stworzy ośrodki resocjalizacji dla "osób zradykalizowanych" i zagrożonych dżihadyzmem

• Premier Francji Manuel Valls przedstawił nowy plan walki z dżihadystami
• Powstaną ośrodki łagodzenia postaw radykalnych w każdym regionie
• Na projekt Francja chce przeznaczyć około 40 mln euro

Nowy plan walki z terroryzmem. Francja stworzy ośrodki resocjalizacji dla "osób zradykalizowanych" i zagrożonych dżihadyzmemŹródło: PAP, fot: ETIENNE LAURENT
dv6zhlj
dv6zhlj

W każdym regionie Francji powstanie do końca 2017 roku specjalny ośrodek resocjalizacji dla "osób zradykalizowanych" i zagrożonych dżihadyzmem - ogłosił premier Manuel Valls przedstawiając nowy plan walki z radykalizacją i terroryzmem.

Na projekt obejmujący działania do końca 2018 roku państwo ma przeznaczyć ok. 40 mln euro. Przewiduje się, że w ciągu dwóch lat dwukrotnie zwiększy się skuteczność ścigania młodych ludzi aktywnych w środowiskach dżihadystów lub mogących dołączyć do ich radykalnych organizacji.

- Walka z dżihadyzmem to bez wątpienia wielkie wyzwanie dla naszego pokolenia - powiedział Valls podczas konferencji prasowej, na której obecni byli także szefowie różnych resortów, m.in. spraw wewnętrznych i sprawiedliwości.

Pierwszy ośrodek łagodzenia postaw radykalnych ma powstać tego lata - zapowiedział premier, dodając, że pierwsi pensjonariusze będą dla władz wyznacznikiem "szczerości i woli trwałej resocjalizacji".

dv6zhlj

Valls poinformował, że przynajmniej połowa nowych ośrodków ma przyjmować - na wniosek wymiaru sprawiedliwości - ludzi, których nie można umieścić w areszcie. Według danych AFP, która powołuje się na dziennik "Le Parisien", we Francji - gdzie w 2015 roku doszło do zamachów terrorystycznych, w których zginęło prawie 150 ofiar - jest blisko 10 tys. silnie zradykalizowanych osób.

Nadzorowaniem nowych ośrodków ma zająć się specjalnie utworzony "krajowy oddział koordynacji i wsparcia" działań prowadzonych przez prefektury i departamenty. Rząd zapowiedział także częstsze kontrole osób pełniących ważne stanowiska administracyjne; ten system nadzoru ma być dostępny "także podczas przygotowań do dużych imprez", jak np. Euro 2016, które rozpocznie się we Francji na początku czerwca.

Rząd planuje także "prowadzić silną retorykę" antyterrorystyczną, co ma udaremnić wysiłki "dzihadystycznej i salafickiej propagandy oraz zakrojony na wielką skalę plan werbunku" terrorystów.

Wśród rządowych planów wymienia się także stworzenie "stałej rady naukowej" ds. radykalizacji i terroryzmu, która miałaby koordynować działania badawcze i zacieśniać współpracę między naukowcami i urzędnikami zajmującymi się antyterroryzmem.

Ponadto premier zapowiedział, że tego lata stopniowo będzie wchodził w życie we Francji system europejskiego rejestru danych pasażerów linii lotniczych PNR (ang. passenger name record). "To będzie pierwszy PNR w Europie kontynentalnej" - podkreślił Valls.

dv6zhlj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dv6zhlj
Więcej tematów