Nowy minister środowiska rozwiąże problem Rospudy?

Trzeba jak najszybciej powołać zespół ekspertów i polecić im przeprowadzenie analizy dodatkowych dwóch wariantów obwodnicy Augustowa. Przypuszczam, że wtedy możliwe byłoby wycofanie przez Komisję Europejską pozwu w sprawie Rospudy, który złożyła przeciw Polsce - powiedział "Dziennikowi" typowany na ministra środowiska Stanisław Żelichowski z PSL.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Nowy minister środowiska rozwiąże problem Rospudy?
(AFP)
WP

Jego zdaniem trzeba wykorzystać to, że Unia działa na zasadzie kompromisu. Gdybyśmy my mieli się tym zająć, zmusilibyśmy Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad, aby przygotowała trzy wersje obwodnicy Augustowa. Wiadomo: każda miałaby plusy, minusy. Wybralibyśmy tę, która miałaby najwięcej plusów. Unia Europejska byłaby wtedy bezradna wobec konkretnych argumentów - mówi Żelichowski.

Według rozmówcy "Dziennika" dobry polityk to taki, który wypije krew, nie zostawiając rany. Dotychczasowy rząd grzebał się w ranach, pokłócił się ze wszystkimi, sprawa znalazła się w Europejskim Trybunale Sprawiedliwości.

Żelichowski widzi, że jest "jedno rozsądne wyjście, aby z jednej strony nie wstrzymywać tej inwestycji, a z drugiej uniknąć kar, na które Polski nie stać. Trzeba jak najszybciej powołać zespół ekspertów od planowania przestrzennego, ruchu drogowego, ochrony przyrody. I polecić im przeprowadzenie dokładnej analizy tych dodatkowych dwóch wariantów - tłumaczy.

WP

Kandydat na ministra dodaje, że należy pokazać Unii, iż mieliśmy "dobrą wolę" i pokazanie, jakie były możliwości. Przypuszczam, że wtedy możliwe byłoby wycofanie przez Komisję Europejską pozwu, który złożyła przeciw Polsce - dodaje.

W polityce jest tak, że każda strona musi wyjść z tego z honorem. Ale jak jest z jednej strony dobra wola, to i z drugiej jest próba szukania kompromisu. W Unii zawsze szuka się tego, co łączy. Poprzedni rząd pomachał szabelką i teraz mamy straszny problem - podsumowuje Żelichowski. (PAP)

Polub WP Wiadomości
WP
WP