Trwa ładowanie...
d3a9p1n

Nowy Międzynarodowy Konkurs Chopinowski 2018. Uczestnicy będą grali na instrumentach z epoki.

I Międzynarodowy Konkurs Chopinowski 2018 oficjalnie rozpoczął się w niedzielę 2 września. Dzisiaj startują przesłuchania uczestników. Pianiści będą prezentowali swoje umiejętności na instrumentach z epoki.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
I Międzynarodowy Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych rozpoczęty!
I Międzynarodowy Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych rozpoczęty! (iStock.com)
d3a9p1n

Właśnie rozpoczął się I Międzynarodowy Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych. Specjalna edycja konkursu Chopinowskiego to nowość. Konkurs celowo został zorganizowany w roku obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Organizatorzy podkreślają, że gra na instrumentach historycznych przywraca oryginalne brzmienie muzyce Fryderyka Chopina.

I Międzynarodowy Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych

Po wstępnych przesłuchaniach do konkursu zakwalifikowało się 30 pianistów z 9 krajów. Przesłuchania uczestników rozpoczną się w Filharmonii Narodowej już dzisiaj – 4 września 2018 roku.

d3a9p1n

Harmonogram konkursu przewiduje trzy etapy. Pierwszy i drugi etap to recitale solowe pianistów. Poza utworami Chopina obejmuje on również kompozycje Jana Sebastiana Bacha oraz polonezy polskich kompozytorów tworzących w pierwszej połowie XIX wieku. W trzecim etapie sześcioro finalistów wykona wybrane przez siebie utwory Fryderyka Chopina z orkiestrą. Wielką zmianą jest to, że uczestnicy zagrają utwory na innych instrumentach – fortepianach z czasów Chopina.

"Po instrumenty z epoki nie sięgamy z powodu analiz muzykologicznych, ale fascynacji ich brzmieniem, którym zainteresowaliśmy wielu pianistów. Fortepian z czasów chopinowskich otwiera zupełnie nowe możliwości rozumienia jego muzyki" dodaje Stanisław Leszczyński, organizator I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych.

Nagrody w nowej odsłonie Konkursu Chopinowskiego wynoszą: za I miejsce 15 tys. euro, za II – 10 tys. euro i za III – 5 tys. euro. Pozostali finaliści otrzymają 1 tys. euro jako wyróżnienie.

Międzynarodowy Konkurs Chopinowski to symbol artystyczny Polski

*"Stara" odsłona Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego to prestiżowe wydarzenie na skalę światową. *Konkurs Chopinowski odbywa się w Warszawie co pięć lat od 1927 roku i jest jednym z niewielu konkursów monograficznych. We wszystkich jego etapach wykonywane są wyłącznie utwory Fryderyka Chopina.

I Międzynarodowy Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych potrwa do 14 września 2018.

d3a9p1n

Podziel się opinią

Share

Komentarze:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.

d3a9p1n

d3a9p1n
Więcej tematów