Trwa ładowanie...

Nowy Ład. Wyższe podatki dla "osób zamożnych"?

Zbliża się prezentacja Nowego Ładu przygotowanego przez PiS. Od kilku tygodni pojawiają się spekulacje, że program obejmie m.in. podwyżkę podatków dla zamożnych. Głos w sprawie szacunkowego poziomu, od którego dana osoba zakwalifikuje się do tej grupy zabrał rzecznik rządu, Piotr Müller.

Share
Nowy Ład. Kogo rząd uzna za "osobę zamożną"?
Nowy Ład. Kogo rząd uzna za "osobę zamożną"?Źródło: PAP, Fot: Tomasz Gzell
d15s25i

- Chyba każdy przyzna, że nawet 8 tys. czy w okolicach 10 tys., to jest kwota, którą zarabiają w Polsce nieliczni. W związku z tym jak na Polskę to jest wyższy poziom zamożności - powiedział na antenie Polskiego Radia rzecznik rządu.

Müller przyznał jednak, że nie chciałby "niczego rozstrzygać" wokół tych kwot, a także, że "to wszystko będzie przedmiotem prezentacji Nowego Ładu".

d15s25i

Nowy Ład. Będą wyższe podatki?

Rzecznik rządu nie powiedział wprost, że program PiS obejmie też "nową filozofię podatkową", ale stwierdził, że rząd chce zrobić wszystko, aby "jak najwięcej Polaków zarabiało więcej".

Zobacz też: Nowy Ład PiS zakłada wzrost składki zdrowotnej. "Przecieki, pełno sprzeczności i zaprzeczeń"

- W ostatnim czasie jest dużo dyskusji wokół tematu wynagrodzeń. (...) Ta sytuacja, w której jesteśmy teraz, czyli w której osoby zarabiające mało płacą więcej procentowo niż osoby bardzo bogate jest sytuacją niespotykaną w Europie i na pewno wymaga to pewnej dyskusji - stwierdził.

d15s25i

Polityk dodał, że "w większości systemów podatkowych jest tak, że bogatsi płacą więcej, a u nas jest sytuacja odwrotna".

Kiedy prezentacja Nowego Polskiego Ładu?

Piotr Müller zapowiedział także, że do ogłoszenia Nowego Ładu, na pewno dojdzie w maju. Jego zdaniem, "trochę pozytywnego napięcia wokół tej prezentacji na pewno nikomu nie zaszkodzi", a termin poznamy najprawdopodobniej jeszcze w tym tygodniu.

Rzecznik rządu nie zdementował doniesień, że jedną z dat branych pod uwagę, jest najbliższa sobota, 15 maja.

Najważniejsze obszary programu PiS

Zgodnie z zapowiedziami premiera Morawieckiego, Nowy Ład to głównie plany inwestycyjne i propozycje dotyczące wielu dziedzin życia społecznego oraz gospodarczego w czasie po pandemii. Rząd chce zaproponować "szereg projektów infrastrukturalnych i innowacyjnych". Coraz częściej mówi się też o "rewolucji podatkowej", która może czekać Polskę.

d15s25i

Jak przekazali politycy PiS, program będzie składał się z następujących obszarów: Plan na zdrowie, Uczciwa praca - godna płaca, Dekada rozwoju, Rodzina i dom w centrum życia, Polska - nasza ziemia, Przyjazna szkoła i kultura na nowy wiek, Dobry klimat dla firm, Czysta energia - czyste powietrze, CyberPoland 2025 oraz Złota jesień życia.

Źródło: Wiadomości WP/Polskie Radio

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d15s25i

Podziel się opinią

Share
d15s25i
d15s25i
Więcej tematów