Trwa ładowanie...

Nowy kandydat na prezydenta. "Może to ostatnia próba"

Reżyser i publicysta Grzegorz Braun zapowiada start w wyborach prezydenckich. W oświadczeniu, przesłanym WP Braun napisał, że "decyzja ta poprzedzana była licznymi wyrazami poparcia ze strony Polaków". Z kolei w odezwie opublikowanej w Salonie24 napisał, że "jako polski państwowiec gotów jest podjąć próbę, być może ostatnią, wykorzystania demokratycznej procedury do wywarcia istotnego wpływu na rzeczywistość polityczną w naszej ojczyźnie".

Share
Nowy kandydat na prezydenta. "Może to ostatnia próba"
Źródło: PAP, fot: Grzegorz Jakubowski
d3w4xqk

W komunikacie przesłanym Wirtualnej Polsce napisano, iż "Grzegorz Braun jest kandydatem ponadpartyjnym, wytypowanym przez samych Polaków".

"Musimy wyegzekwować prawo bycia gospodarzami we własnym kraju - czego wszak nie będzie bez zabezpieczenia życia, rodziny, własności. Tylko one stanowić mogą trwały punkt oparcia w walce z monopolistycznym przymusem, z nieuczciwą konkurencją, ze zmowami kartelowymi " - napisał z kolei Braun w oświadczeniu na salon24.pl.

Grzegorz Braun to reżyser, nauczyciel akademicki, scenarzysta i publicysta, twórca filmów dokumentalnych. Od 1987 współorganizował akcje Pomarańczowej Alternatywy. W 1988 i 1989 uczestniczył w protestach na Uniwersytecie Wrocławskim. Był publicystą m.in. „Opcji na Prawo” i Radia Wrocław.

d3w4xqk

Jest przeciwnikiem Unii Europejskiej. Wielokrotnie porównywał ją do ZSRR.

W 2005 stworzył film dokumentalny "Plusy dodatnie, plusy ujemne" o domniemanej współpracy Lecha Wałęsy z SB. W 2007 roku zarzucił współpracę znanemu językoznawcy Janowi Miodkowi, za co przegrał proces w kilku kolejnych instancjach, a Sąd Najwyższy w 2009 roku dodatkowo nakazał Braunowi przeprosić prof. Miodka w prasie ogólnopolskiej i Radiu Wrocław.

Braun sądził się z Polską przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka, powołując się na prawo do wolności słowa. Postępowanie zakończyło się w listopadzie 2014 wyrokiem Trybunału stwierdzającym, że polskie postępowania sądowe bezspornie naruszyły wolność wypowiedzi i skazującym Polskę na wypłacenie odszkodowania i zadośćuczynienia Braunowi

W wyborach samorządowych w 2010 bez powodzenia kandydował do rady miasta Wrocławia z listy komitetu Polski Wrocław.

We wrześniu 2012 Prokuratura Rejonowa Warszawa-Wola podjęła decyzję o przedstawieniu reżyserowi zarzutów mających związek z incydentem na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie podczas ekshumacji jednej z ofiar katastrofy smoleńskiej.

Źródło:* WP.PL, Salon24.pl, Wikipedia*

Oceń jakość artykułu:
Zależy nam na podnoszeniu jakości naszego dziennikarstwa. Twoja opinia jest dla nas ważna!
d3w4xqk

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3w4xqk
d3w4xqk
Więcej tematów